Search
Close this search box.

Pneumatiky na vysokozdvižný vozík: Ktoré faktory treba zohľadniť pri ich výbere

Malý bezvýznamný detail dokonalého a dôležitého vysokozdvižného vozíka. Presne tak by sa dali nazvať pneumatiky, vďaka ktorým je toto multifunkčné zariadenie schopné svojej prevádzky v akýchkoľvek podmienkach a teréne. Napriek tomu patria aj pneumatiky vysokozdvižného vozíka k nevyhnutnej časti stroja, o čom sa pri ich výbere určite presvedčíte, pretože zaisťujú jeho vysokú efektivitu.

 

Ktoré faktory sú teda pri výbere pneumatík na VZV dôležité?

Správny typ pneumatiky na vysokozdvižný vozík

Aby bola pneumatika vysokozdvižného vozíka schopná plniť všetky potreby tohto multifunkčného stroja, je dôležité zvoliť je správny typ. Ide o primárne rozhodovanie, ktoré určuje využitie vozíka.

 

Najčastejšie sa používajú klasické plné pneumatiky alebo pneumatiky plnené vzduchom. Potom to môžu byť pneumatiky na vnútorné a vonkajšie použitie. Dobrou správou je, že kvalitné pneumatiky na VZV si môžete v rôznych modeloch, prevedeniach a veľkostiach vybrať aj online.

 

Pneumatiky pre pneumatické vysokozdvižné vozíky sú podobné pneumatikám pre osobné alebo nákladné autá. Majú závit a zvyčajne sú väčšie ako pneumatiky plnené vzduchom. Sú jasnou voľbou pre akýkoľvek vysokozdvižný vozík, pracujúci vonku, pretože sú lepšie použiteľné na nerovnom teréne alebo povrchu.

 

Takzvané „press-on“ pneumatiky pre vysokozdvižné vozíky sú pevné a zvyčajne menšie ako pneumatiky pre pneumatické vysokozdvižné vozíky. Celý vysokozdvižný vozík je na nich posadený nižšie k zemi, čo ponúka lepšiu manévrovateľnosť a menší polomer otáčania.

Nepodceňujte kvalitný materiál

 

Pri výbere klasických, ale aj špeciálnych stavebných pneumatík 400/70-20 je rozhodujúci aj materiál. A ani pri výbere pneumatiky na VZV tomu nebude inak. Často sa stáva, že vysokozdvižný vozík pracuje v blízkosti ostrých predmetov a musí čeliť rôznym prekážkam.

 

V takýchto prípadoch je práve kvalitný materiál pneumatiky istotou, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Najlepšie na tento účel sú pevné pneumatiky z gumy, pretože sú odolnejšie a nepodliehajú vysokému tlaku a prasknutiu ako pneumatiky plnené vzduchom.

 

Pomerne často je dôležitou zmesou kvalitných pneumatík polyuretán, ktorý zdvíha ich cenu. Tá sa ale odráža v dokonalom výkone. Gumové pneumatiky z polyuretánu majú tiež vyššiu nosnosť, takže vydržia oveľa dlhšie a viac, ako lacnejšie alternatívy.

Iné špeciálne vlastnosti

V neposlednom rade je dobré, ak si pri výbere pneumatík na vysokozdvižný vozík všímate aj ich špecifické vlastnosti. Často sa s vozíkom pracuje v interiéri, kde môžu pneumatiky zanechať na podlahe stopy. Tomu sa vyhnete výberom bielych alebo sivých pneumatík, ktoré značkovanie priestoru eliminujú.

 

Takéto pneumatiky nemusia byť až tak kvalitné, preto je nutné s nimi pracovať len v uzavretom priestore na pomerne rovnom povrchu. Dôvodom je tiež fakt, že majú menšiu schopnosť tlmenia. Prípadne si vyberte spomínané polyuretánové pneumatiky, ktorých schopnosť zanechávať stopy je minimálna.

 

V prípade ďalších otázok ohľadom výberu vhodnej pneumatiky na VZV alebo stavbu si nechajte poradiť aj od firmy ČEMAT, ktorá je v tomto segmente trhu odborníkom.

 

Zdroj obrázka:Dekliyngkaea/Shutterstock.com

 

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: