Množstvo turistov prináša miestnym zisky, ale často ich aj obmedzuje v bežnom živote. K problémom dochádza najmä vtedy, ak turisti nie sú ochotní rešpektovať tradície a rozdielne hodnoty lokálnych ľudí. Možno aj preto pribúdajú v mnohých krajinách čoraz zvláštnejšie zákazy a obmedzenia. Portál brightside.me zverejnil zoznam vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor pri potulkách svetom, ak nechcete skončiť s mastnou pokutou.
1. Turisti, ktorí navštívia Benátky len na jeden deň, si priplatia
Obyvatelia Benátok sú už údajne poriadne frustrovaní z množstva turistov, ktorí prúdia do ich mesta. Ulice sú plné ľudí, na cestách sa tvoria zápchy a miestni ľudia majú problém dostať sa do práce. Aj preto sa Benátky rozhodli zaviesť od 1. mája daň pre všetkých turistov, ktorí v Benátkach neostanú cez noc. Tí, ktorí sa ubytujú v miestnom hoteli, ju nebudú musieť platiť. Cena „mýtneho“ sa bude pohybovať v závislosti od ročného obdobia od 2,5 až po 10 eur.
2. Na plážach na Filipínach nesmiete fajčiť, jesť, ani stavať hrady z piesku
Filipínske úrady boli nútené zatvoriť na šesť mesiacov pláže na ostrove Boracay. Voda a piesok na plážach prešli dôkladnou očistou, ktorá stála takmer 18 miliónov eur. Filipíny sa na základe silného znečistenia rozhodli sprísniť pravidlá pobytu turistov na plážach, a taktiež obmedziť počet návštevníkov. V okolí pláží sa nebude môcť jesť, piť ani fajčiť. Zakázané bude tiež akokoľvek zasahovať do tvaru krajiny, čo v preklade znamená, že na plážach nebudete môcť stavať hrady z piesku.
3. V Thajsku zaplatíte pokutu za používanie platových tašiek
Na ostrove Ko Samet v Thajsku je zakázané používať plastové tašky a nádoby, za porušenie zákazu vás čaká pokuta. Toto obmedzenie bolo prijaté preto, že ostrov bol neuveriteľne znečistený. Každý deň ho navštívi 1 500 turistov, ktorí za sebou zanechávajú neuveriteľný neporiadok. Národný park je preto plný rôznych plastových obalov, tašiek a fliaš.
4. Na Bali čoskoro zakážu dvojdielne plavky
Našťastie, pláží sa to netýka. Miestnym však prekáža, keď sa turisti (a najmä turistky) vyberú sporo odeté na potulky mestom a fotia sa pred sakrálnymi pamiatkami. Miestne úrady preto zvažujú, že zakážu turistom nosiť bikini mimo pláže. Podobné opatrenia platia aj v niektorých chorvátskych mestách.
5. Iba 300 ľudí ročne bude môcť vystúpiť na Mount Everest
Na najvyššiu horu sveta sa od roku 2019 bude dať vyliezť len na jar. Miestne úrady takisto obmedzili počet horolezcov, ktorí sa o výstup budú môcť pokúsiť. Ten nesmie byť vyšší než 300 ľudí ročne. Tieto obmedzenia boli prijaté najmä kvôli silnému znečisteniu hory. V roku 2018 prebiehalo veľké upratovanie, počas ktorého sa vyzbieralo až 8,4 tony odpadkov a exkrementov. Aj preto sa úrady rozhodli osadiť na úpätí hory toalety a smetné koše.
6. V Holandsku je zakázané bicyklovať s telefónom pri uchu
Dôvodom je zvyšujúci sa výskyt dopravných nehôd. Ak vás policajti nachytajú, že počas bicyklovania telefonujete alebo esemeskujete, môžete dostať pokutu až do výšky 90 eur. Nové predpisy vstúpia do platnosti už v júli 2019. Ako informoval portál iamexpat.nl, doteraz tieto obmedzenia platili len pre šoférov automobilov.
7. Vo Florencii nemôžu ľudia jesť na uliciach
Každoročne Florenciu navštívi viac než 10 miliónov turistov. Unavení a hladní turisti sa často zložili kdekoľvek sa ulici a začali jesť svoj obed. To prekážalo majiteľom obchodov, keďže im často blokovali vstup do predajní. Florencia sa preto v roku 2018 rozhodla zakázať pikniky v najrušnejších častiach mesta. Za porušenie tohto nariadenia hrozí previnilcom pokuta až do výšky 500 eur.
8. V Ríme si pozorne strážia všetky svoje pamiatky a obmedzujú počet autobusov
Od januára 2019 majú do centra mesta zakázaný vstup všetky turistické autobusy. Úrady chcú týmto opatrením chrániť historické pamiatky, redukovať hluk a znečisťovanie ovzdušia. V Ríme vám takisto hrozí mastná pokuta za rôzne prejavy vandalizmu. Zakázané je napríklad brať si so sebou kúsky muriva zo stavieb (obľúbené je najmä Koloseum), ale aj kúpanie sa vo fontánach.
Zdroj: brightside.me