Search
Close this search box.

Fínski pastieri sprejujú sobom parohy špeciálnou farbou. Majú na to dôležitý dôvod

O tomto regióne, ktorý patrí k najsevernejším územiam v rámci Európy, už pravdepodobne každý počul ako o „Santovom domove“. Kopy snehu a početné stáda sobov. Aj to sú veci, na ktoré natrafíte, ak sa raz do tejto oblasti vyberiete. Hoci by sa mohlo zdať, že hlavnou črtou tohto regiónu je úplná bezstarostnosť, opak je pravdou.

Časté nehody

Ako uviedol portál brightside.me, krajina už dlhšiu dobu bojuje s početnými nehodami, ktoré súvisia práve so sobmi. Dôkazom je nelichotivá štatistika – až 11 nehôd za deň. A to už teda nemohlo ostať len tak bez povšimnutia. Stret zvieraťa s autom má totiž ďalekosiahle dôsledky.

https://www.facebook.com/Paliskuntainyhdistys/photos/a.170488913017886/684017814998324/?type=3

V tom lepšom prípade dôjde „iba“ k zraneniam, v horšom však k usmrteniu zvieraťa. Dostatočným zadosťučinením nie je ani odškodnenie zo strany vlády. Predsa len, pastieri prichádzajú o zvieratá. A tak, keď už fínske orgány strácali akékoľvek nápady, predostrela svoj plán Anne Ollila, riaditeľka fínskej Asociácie chovateľov sobov.So svojím tímom sa rozhodla natierať sobom parohy špeciálnou farbou, obsahujúcou luminiscenčné častice, ktoré po nasvietení v tme žiaria. Tak sú vodiči už z väčšej diaľky upozornení na prítomnosť zvieraťa a je šanca, že sa im podarí stretu úspešne vyhnúť.

Plán prešiel skúškou

Hoci je tento projekt ešte stále len vo vývoji, skúškou už prejsť stihol. Táto aktivita by tak mala nahradiť nápad, ktorý sa realizoval ešte predtým, s cieľom eliminovať dané nehody. Na obojky sobov sa vtedy umiestňovali reflektory. Svetlá z nich však u vodičov evokovali prítomnosť iného auta a nie zvieraťa. Aktuálny plán sa preto zdá byť omnoho efektívnejší.

https://www.facebook.com/Paliskuntainyhdistys/photos/a.170488913017886/684018008331638/?type=3

Tu to však ešte nekončí. Bezpečnosť sobov sa rozhodli podporiť aj novou aplikáciou. Zdá sa teda, že zvýšená pozornosť vodičov, v spojitosti s maľovanými parohami a podporným softvérom, by mohli byť riešením v otázke zabezpečenia bezpečnosti ľudí aj zvierat.

Zdroj: brightside.me, paliskunnat.fi

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: