Search
Close this search box.

Skrýva v sebe omnoho viac: Aj tieto kuriózne veci dokáže o vás prezradiť váš hlas

V našom hlase je zašifrovaných viac informácií, akoby sa mohlo zdať. Je jedinečným nástrojom, vďaka ktorému nás naši blízki okamžite spoznajú. Na to, aby sme priradili hlas ku konkrétnej tvári, nám zvyčajne stačí započúvať sa do neho na menej než jednu sekundu.


Aké faktory ovplyvňujú náš hlas? Čo všetko sa o ľuďoch môžeme dozvedieť len na základe hlasu? Odpoveď na tieto otázky ponúkol portál brightside.me.

1. Spoločenskosť

Zdroj: Pexels

Váš hlas o vás môže prezradiť napríklad to, či ste introvert alebo extrovert. Kým extroverti hovoria spravidla hlasnejšie a rýchlejšie, introverti, naopak, pomalšie a tichšie.

2. Dôveryhodnosť

Zdroj: Pexels

Len na základe vášho hlasu dokážu ľudia usúdiť, či vám dôverujú alebo nie. Dôkazom toho je istá štúdia, v rámci ktorej vedci púšťali skupinke ľudí rôzne nahrávky anglického pozdravu „Hello“. Ľudia sa mali rozhodnúť, či hlas, ktorý počujú, znie dôveryhodne alebo nie.

Väčšina si za dôveryhodnejšie vybrala hlasy mužov, ktorí na konci slova zvýšili tóninu. U žien to bolo naopak. Dôveryhodnejšie boli tie, ktoré mali na konci slova nižší tón.

3. Výška

Zdroj: Unsplash / Alexander Schimmeck

Áno, aj výšku tela dokážeme odhadnúť z hlasu. Čím je osoba vyššia, tým viac predpokladáme, že jej hlas je hlbší a nižší. A vo väčšine prípadov aj máme pravdu.

4. Plodnosť

Zdroj: Unsplash / Kelly Sikkema

Menštruačný cyklus má veľký vplyv na ženské telo. Pri zmene nálady a hormonálnych zmenách to však nekončí. Ako uviedla štúdia, zverejnená na portáli sciencedaily.com, počas ovulácie majú ženy vyšší hlas, čím dávajú mužom najavo, že sú plodné.

5. Sila

Zdroj: Pexels

Ľudia dokážu podľa hlasu určiť aj to, akú silu má jeho majiteľ. Účastníci istej štúdie, zverejnenej na portáli royalsocietypublishing.org, počúvali hlasy mužov z rôznych krajín, a len na základe toho mali určiť, akí sú ich majitelia silní. Viac-menej sa im to aj podarilo. Silnejší muži majú spravidla hlbší hlas.

6. Parkinsonova choroba

Zdroj: Pexels

Jedným z vonkajších vplyvov, ktorý môže ovplyvniť vašu reč, je aj Parkinsonova choroba. Ľudia, ktorí ňou trpia, hovoria tichšie, pomalšie a často strácajú dych. Ich hlas je monotónnejší a v neskorších štádiách sa začína triasť.

Zdroj: brightside.me, sciencedaily.com, royalsocietypublishing.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: