Search
Close this search box.

Slovenský horor Trhlina vás vydesí aj v kinách. Pozrite si atmosférický teaser

Knižná Trhlina vyšla ešte v roku 2016. Odvtedy sa jej už podarilo získať množstvo ocenení a spokojných, aj keď trochu vydesených, fanúšikov. Zimomriavkový mysteriózny triler bol nominovaný na cenu Anasoft litera, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej inej žánrovej knihe.

Inšpirovaná skutočnými udalosťami

Karika umiestnil dej svojej knihy do pohoria Tríbeč. Pracuje v nej s legendou – jednou z najväčších záhad Slovenska, podľa ktorej sa v lesoch v okolí Nitry už dlhé desaťročia nevysvetliteľne strácajú ľudia. Karikovi sa darí majstrovsky stierať hranice medzi knižnou fikciou a skutočnosťou, a vy napokon netušíte, čo z príbehu je pravda a čo len autorova fantázia.

Kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Autora totiž priamo oslovil človek, ktorý mu tento desivý príbeh sám vyrozprával. Okrem toho, že Karika toto rozprávanie zaznamenal, pokúsil sa dodať príbehu aj niečo navyše. Tak sa rozhodol predložené tvrdenia overiť a doplniť o vlastné zistenia.

Pod taktovkou skúseného žánrového režiséra

So strachom, ale aj hororom ako takým, má skúsenosti aj režisér Peter Bebjak. V roku 2012 natočil filmový horor Zlo, ktorý patrí do subžánru „found footage“. Tvorcovia týchto filmov predstierajú, že filmové zábery sú autentické a natočili ich samotní filmoví hrdinovia. Typickými predstaviteľmi tohto žánru sú napríklad Záhada Blair Witch, či Paranormal Activity. Súčasťou marketingu týchto filmov bývajú aj vyhlásenia, že zábery sú skutočné, a hlavní hrdinovia mŕtvi, nezvestní, či dokonca unesení mimozemšťanmi. Práve s autenticitou pracujú tieto filmy veľmi podobne ako Karika v Trhline.Film bude mať v slovenských kinách premiéru začiatkom budúceho roka, konkrétne 24. januára 2019. Následne televízia JOJ odvysiela trojdielnu minisériu, ktorá vznikla, rovnako ako film, v produkcii spoločnosti DNA Production a v spolupráci s televíziou JOJ.

https://www.facebook.com/tvojstory/photos/a.1964779973789258/1974559149478007/?type=3&theater

Hlavnú postavu stvárni Matej Marušin, okrem neho sa môžete tešiť aj na Tomáša Maštalíra, Juraja Loja, či Mary Havranovú. Vo filme sa objavia sa aj menej známe tváre, ako napríklad Jaroslav Mottl, Tomáš Mischura, či Dávid Hartl. Scenár na základe knihy napísal Tomáš Bombík, ktorý má na svojom konte úspešné české seriály, ako Mordparta a Spravodlivosť.

Karikovi sa podarilo opriasť svoju knihu pavučinou tajomstva a vytvoriť okolo nej skutočné mystérium. Držíme palce, aby sa filmoví tvorcovia vydali v jeho šľapajách.

Zdroj: csfd.cz, karika.sk, hnonline.sk, goodreads.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: