Search
Close this search box.

Šok na aukcii. Banksyho obraz sa predal za viac než milión a následne sa sám zničil

Banksy je pseudonym anglického umelca, ktorý sa zameriava najmä na pouličné umenie. Jeho identita je stále zahalená rúškom tajomstva. Svojimi grafitmi zdobí verejné priestranstvá v Bristole, Londýne, ale aj v iných anglických mestách. Banksy rád provokuje a jeho diela mnohokrát kritizujú spoločnosť.

Samotné zničené dielo „Girl with Balloon“ je reprodukciou ikonického obrázka, ktorý autor pôvodne umiestnil na budovu na Great Eastern Street v Londýne.Piatok, aukčný dom Sotheby’s, Londýn.

Licitátor ohlási, že dielo je predané. Nový majiteľ získa podpísaný výtlačok maľby „Girl with Balloon“. Zaplatiť má astronomickú sumu 1,4 milióna libier. Vtom sa spustí skartovačka a obraz rozseká na márne kúsky. Toto sa ešte nikdy v histórii nestalo.

Aukčný dom uvažuje, ako zareagovať na túto situáciu. Má nový autor povinnosť zaplatiť za obraz, ktorý sa zničil? Podľa odhadcov však týmto aktom obraz pravdepodobne zdvojnásobil svoju hodnotu. Takže majiteľ nakoniec nemusí plakať nad rozliatym mliekom, a pravdepodobne si ho bude chcieť zobrať domov (otázkou však je aj to, či kupcom nie je práve Banksy).

Všetci teraz špekulujú, ako sa to Banksymu podarilo narafičiť. Samotný umelec zverejnil video, v ktorom priznal, že v roku 2006 do rámu obrazu nainštaloval skartovačku, ktorá sa mala spustiť, keď sa obraz dostane na aukciu. Sám totiž prehlásil, že jeho obrazy patria na ulicu a patria všetkým. Ako je však možné, že sa skartovačka spustila práve v okamihu, keď sa obraz predal? To, zdá sa, ostane ešte dlho záhadou.

Zdroj: theverge.com, bbc.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: