Search
Close this search box.

Stali ste sa účastníkom dopravnej nehody v zahraničí? Toto je 8 bodov, ktorých by ste sa mali držať

Mnohí Slováci sa na dovolenku mimo svojho domova vyberú letecky či autobusom. Avšak veľká skupina, najmä rodiny či partia mladých, cestujú na dovolenku k moru autom.

Počas letných mesiacov poisťovne všeobecne evidujú zvýšený počet poistných udalostí, a to hlavne v obľúbených prímorských destináciách, ako Chorvátsko, Taliansko, ale aj z tranzitných krajín ako Rakúsko či Maďarsko. Na čo treba dbať pri ceste autom do zahraničia, čo je potrebné nezabudnúť a čo všetko kryje vaše poistenie?Zelená karta je základ

Prvou a základnou vecou, ktorú rozhodne nezabudnite doma, je vaša zelená karta od poistenia vozidla. Vo všeobecnosti je pri ceste autom za hranice Slovenska potrebné mať so sebou platnú zelenú kartu, ktorá je medzinárodne uznávaným dokladom o tom, že máte vo svojej domovskej krajine uzatvorené zákonné poistenie vozidla.

V prípade nehody v zahraničí tak systém zelenej karty zabezpečuje plnenie bez nutnosti uzatvárať si poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete. Zelenú kartu vám vydáva poisťovňa, v ktorej si uzatvárate PZP.

Môžete s ňou cestovať po celej Európe, ale aj v časti severnej Afriky, v Rusku, Izraeli či Iráne. Výnimku tvorí Kosovo, kde si treba pri vstupe do krajiny dojednať tzv. hraničné poistenie. Na záver si nezabudnite skontrolovať platnosť vašej zelenej karty.

Stačí obyčajné PZP v zahraničí?

PZP kryje výlučne škody, ktoré vodič spôsobí svojím vozidlom na živote či majetku tretích osôb, nekryje však škody na jeho vlastnom vozidle. Je preto na vašom osobnom zvážení, či chcete chrániť pred rizikom škody aj svoje auto, a to nielen na slovenských cestách, ale aj počas dovolenky, kde sa riziko nehody zvyšuje.

Havarijné poistenie, na rozdiel od PZP, kryje škody na vlastnom vozidle, ktoré môžu vzniknúť pri dopravnej nehode, ale aj pri živelných udalostiach ako víchrica, krupobitie, povodeň, alebo krádežou vozidla či v dôsledku vandalizmu. Je potrebné si však dôsledne prečítať výluky a výnimky vašej zmluvy, respektíve si naštudovať detailne ponuky jednotlivých poisťovní.

Taktiež pokiaľ havarijné poistenie máte, pred cestou rozhodne skontrolujte dojednanú územnú platnosť havarijného poistenia tak, aby platilo na území kam počas dovolenky cestujete. Ak máte havarijné poistenie s územnou platnosťou len pre Slovensko, určite si ho krátkodobo rozšírte na dané krajiny či územia.

Krátkodobé cestovné poistenie alebo poistenie asistencie vozidla

Možnosť uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie alebo poistenie asistencie vozidla ponúka hneď niekoľko najväčších poisťovní na Slovensku. Konkrétny výber necháme na vás, taktiež opäť odporúčame si dôsledne preštudovať zmluvu a výluky.

Union

Ponúka poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu, uzatvoríte si ho už od 1,99 eur na deň. V prípade poruchy alebo nehody vaše pokazené auto opravia na mieste alebo v servise. A vám na pokračovanie v ceste pošlú náhradné auto.

Asistenciu vám však poskytnú len v prípade, ak budete kontaktovať asistenčnú spoločnosť Eurocross Assistance.

 • oprava auta na mieste alebo v servise do 250 eur
 • odťah auta bez obmedzenia vzdialenosti
 • náhradné vozidlo až na 10 dní
 • náhradná doprava do cieľa či späť domov až do 1 500 eur
 • náhradné ubytovanie pre celú posádku, najviac 5 ľudí na 3 noci
 • pomoc pri defekte, vybitej batérii, nedostatku paliva či strate kľúčov do 250 eur

Poistenie platí aj v prípade, ak k nepojazdnosti auta dôjde v dôsledku havárie, živelnej udalosti alebo stretu so zverou. Ubytovanie, náhradné vozidlo alebo dopravu vám zabezpečia a uhradia aj v prípade krádeže vášho vozidla. Toto poistenie sa vzťahuje aj na motocykle.

Generali

Taktiež ponúka poistenie asistencie k vozidlu. Toto pripoistenie je ponúkane ku krátkodobému cestovnému poisteniu. Zahŕňa poskytnutie informačných služieb, technickú pomoc, náhradné ubytovanie alebo náhradnú dopravu, repatriáciu vozidla, vyzdvihnutie vozidla (podľa časti IX., čl.4 VPP CP 16) ktorý nájde tu.

Poistná suma je do výšky 1 500€. Pričom toto pripoistenie je možné uzavrieť výlučne s krátkodobým cestovným poistením.

Allianz SP

Ponúka rozšírené asistenčné služby ako súčasť havarijného poistenia. Podľa stanoviska Ing. Heleny Kanderkovej špecialistky externej komunikácie:

Rozšírené asistenčné služby, ktoré kryjú aj prepravu osôb, náhradné vozidlo, náklady na ubytovanie alebo návrat do miesta bydliska, návrat po nájdené vozidlo, prepravu telesných pozostatkov, odstránenie zvyškov vozidla v prípade poruchy, poškodenia alebo zničenia vozidla, sú súčasťou havarijného poistnenia.

Pri rozšírených asistenčných službách v rámci havarijného poistenia si klient pri uzatvorení zmluvy zvolí územnú platnosť, a to buď Slovensko + Česko, alebo Európa. Krátkodobo rozšíriť územnú platnosť nie je možné.

Asistenčné služby sú súčasťou komplexného cestovného poistenia, no nevzťahujú sa na vozidlo ale na poistenú osobu.

Povinná výbava nieje všade rovnaká

Chorvátsko

Je zakázané, aby deti mladšie ako 12 rokov cestovali na predných sedadlách. Výnimkou sú deti do 2 rokov umiestnené vo „vajíčku“ a s vypnutým airbagom. Na motocykli či mopede nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov. Vozidlá s prívesom musia mať 2 trojuholníky. Reflexná vesta je povinná len pre vodiča motorového vozidla.

Maďarsko

Pri domontovaných svetlách pre denné svietenie musia svietiť zadné obrysové svetlá. Svietenie je povinné mimo mesta a všetky žiarovky musia byť prevádzkyschopné. Chodec, cyklista alebo člen posádky vozidla pohybujúci sa po komunikácii za zníženej viditeľnosti, musí mať oblečenú reflexnú vestu.

Rakúsko

Lekárnička je povinná aj pre motocyklistov a musí byť v obale, ktorý zabráni vniknutiu nečistôt do jej obsahu. Je zakázané mať onboard kamery vo vozidle. Reflexná vesta je povinná len pre vodiča motorového vozidla a pre ostatných členov posádky vozidla sa odporúča.

Farby sú povolené: oranžová, žltá, červená. Sankcie sú od 14 až do 2 180€. V okolí Viedne a ďalších častiach Rakúska sú zavedené nízkoemisné zóny pre vozidlá kategórie N bez obmedzenia hmotnosti.

Slovinsko

Na motocykli či mopede nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov. Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje pri mimoriadnej udalosti z motorového vozidla. Inak hrozí pokuta 40€.

Taliansko

Deti cestujúcich vo vozidlách registrovaných v zahraničí, musia byť zabezpečené v súlade s právnymi predpismi platnými v krajine pôvodu. Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z motorového vozidla počas mimoriadnej udalosti. Toto nariadenie neplatí pre motocykle. Cyklista, ktorý sa premáva po komunikácii za zníženej viditeľnosti alebo v tuneli, musí mať oblečenú reflexnú vestu.8 bodov čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí:

 1. Ihneď poskytnite prvú pomoc zraneným a zavolajte záchrannú službu, pokiaľ došlo k zraneniu
 2. Spíšte “správu o nehode”, odporúčame zobrať si na cestu do zahraničia formulár správy vo viacerých jazykoch
 3. Ak nemáte pri sebe formulár správy, treba si vyžiadať údaje o účastníkoch dopravnej nehody – evidenčné čísla vozidiel a názvy poisťovní, v ktorých sú ich autá poistené, číslo poistnej zmluvy, číslo zelenej karty a tiež mená a adresy účastníkov a svedkov dopravnej nehody. Najjednoduchšie je odfotografovať si tieto doklady.
 4. Dohodnúť sa, kto je vinníkom nehody. Pokiaľ to nie je možné, vždy treba volať políciu. No nespoliehajte sa len na políciu, keďže napríklad v Rakúsku polícia nerozhoduje o vinníkovi, iba spíše údaje o účastníkoch a ich výpovede.
 5. Nikdy nepodpisujte správy či dokumenty, ktorým nerozumiete. Ak si to situácia vyžaduje, nárokujte si poskytnutie tlmočníka.
 6. Odporúčame nafotiť si nielen škodu, ale aj miesto nehody. Vlastná foto-dokumentácia sa vždy zíde pri riešení poistnej udalosti
 7. Ak nastala dopravná nehoda, došlo k poruche vozidla alebo k jeho odcudzeniu, kontaktujte asistenčnú službu, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Asistenčná služba zabezpečí opravu vozidla na mieste alebo jeho odtiahnutie do servisu.
 8. Škodu na vozidle po návrate z dovolenky nahláste svojej poisťovni najneskôr do 30 dní od nehody

Zdroj: Startstop.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: