Koľko minút denne sa svojim deťom skutočne venujete? Možno s nimi večeriate, cez víkend vyrazíte na výlet či pred spaním prečítate knižku. Niekedy však nie je dôležitá kvantita, ale kvalita času, ktorý so svojím dieťaťom skutočne strávite.
Psychologička Natalia Sirotich zverejnila jednoduché pravidlo, vďaka ktorému sa vám podarí získať dôveru vášho dieťaťa. Na stránke brightside.me sa tomuto pravidlu venujú podrobnejšie.
Pravidlo troch minút
Keď sa so svojím dieťaťom stretnete po istom čase odlúčenia, zvítajte sa s ním, akoby ste sa nevideli už veľmi dlho. Vezmite ho do náručia a spýtajte sa, čo má nové. Uplatňujte toto pravidlo vždy, aj keď idete len na niekoľko minút do obchodu.
Po tom, ako sa zvítate, strávte 3 minúty rozhovorom. Zaujímajte sa o to, čo zažilo, keď ste spolu neboli. Dôležité je mať oči v jednej úrovni a skutočne ho počúvať. Ak sa rozhovor medzi vami a dieťaťom pretiahne, rozhodne ho neukončujte. Nechajte ho plynúť ďalej, až kým sa prirodzene neskončí.
Dieťa vám počas týchto niekoľkých minút povie všetko dôležité, čo si zapamätalo. Odložte telefón, zabudnite na okolitý svet a venujte sa výhradne svojmu potomkovi. Ak s ním nebudete dostatočne komunikovať, môže časom nadobudnúť pocit, že jeho názory a pocity nie sú dôležité. Možno vám dokonca prestane dôverovať a neprezradí vám ani veci, ktoré sú skutočne vážne.
Ak je vaše dieťa urozprávané, môžete mať úplne rovnaký problém. Všetci vieme, že vnímať dieťa, ktoré šteboce celý večer, môže byť unavujúce. Pri takýchto deťoch je toto 3-minútové pravidlo ešte dôležitejšie. Dokážete vďaka nemu odlíšiť informácie, ktoré sú skutočne dôležité.
Niekoľko tipov, ako zlepšiť komunikáciu s dieťaťom:
1. Snažte sa rozhovor nezačínať priamo otázkou. Niekedy je lepšie najskôr sa s dieťaťom podeliť o svoje dojmy.
2. Zistite, čo sa vášmu dieťaťu páči a snažte sa o objektoch jeho záujmu zistiť viac.
3. Nájdite si čas na spoločnú aktivitu, ktorá je zaujímavá pre oboch, a venujte sa jej aspoň raz do týždňa.
4. Ak sa vám vaše dieťa chce s niečím zdôveriť, okamžite prestaňte pracovať a venujte sa mu na 100 %.
5. Vypočujte si jeho názory, aj keď sa od vašich líšia. Nechajte ho dohovoriť, a až potom vyslovte svoje námietky.
6. Uvedomte si, že dieťa vás môže testovať. Povie vám len časť príbehu a sleduje vašu reakciu. Ak vypeníte hneď v úvode, ďalšiu a závažnejšiu časť príbehu si dieťa nechá pre seba.
Komunikácia je základom vzťahu medzi vami a vaším dieťaťom. Snažte sa viac počúvať, obzvlášť v citlivom období puberty. Nekričte, nepoučujte, nekritizujte a nevyhrážajte sa. Snažte sa pochopiť vaše dieťa a byť mu oporou.
Zdroj: Brightside