Search
Close this search box.

Univerzálne alebo špeciálne hnojivo? Čo vaše rastliny potrebujú

Je dobre známe, že väčšina rastlín bez hnojiva len prežíva a neprináša vašej záhrade alebo domovu očakávaný účinok. Avšak. Rastliny v záhrade určitým prísunom dôležitých živín disponujú vďaka bohatšiemu zloženiu pôdy a optimálnejším klimatickým podmienka. Často však ani v tomto prostredí neexistuje neporušený organický cyklus, v ktorom dážďovky, huby a baktérie trvalo premieňajú odumreté časti rastlín na živiny.

Z tohto dôvodu sa musí na tieto plochy pravidelne aplikovať hnojivo, inak sa pôda čoskoro vyčerpá. Ktoré prostriedky konkrétne sú pre vašu záhradu ale najvhodnejšie a aké zložky by mala pôda záhrady obsahovať?

Významné TRIO

Každý rastlinný druh má svoje špeciálne potreby, od čoho sa potom odvíja aj nutnosť ich doplnenia adekvátnym a kvalitným hnojivom. Samozrejme, nesmiete zabudnúť, že na úpravu, zlepšenie i zachovanie dobrého stavu záhrady treba občas použiť aj pevné záhradné náradie. Základným TRIO – m, ktoré vám a vašej záhrade však nikdy nesmie chýbať, sú minerály ako dusík, fosfor a draslík.

Je to podobné ako u ľudí, kde sú hlavnými nutričnými zložkami zdravej stravy bielkoviny, tuky a sacharidy. Tieto základné živiny, ktoré všetky rastliny potrebujú, sa najviac nachádzajú v kompletných minerálnych hnojivách. Tie sú dostupné v granulovanej alebo kvapalnej forme. Ich základom je:

  • Dusík, ktorý podporuje rast.
  • Fosfor na lepšiu tvorba kvetov a plodov.
  • Draslík zvyšujúci stabilitu a odolnosť rastlín voči mrazu a škodlivému hmyzu.

Ak preto chcete, aby vám záhrada alebo terasa krásne zarodila a poskytovala príjemné spojenie s prírodou, nezabudnite okrem odolného záhradného náradia, použiť na zlepšenie jej stavu aj kvalitné hnojivá.

Aké hnojivo na čo použiť?

Na rozdiel od kompletných hnojív sú špeciálne hnojivá – či už pre ruže, trvalky, zeleninu, ovocné stromy alebo trávniky – presne prispôsobené príslušným rastlinám.

Pre malú domácu záhradu s množstvom rôznych druhov zvyčajne postačuje dobré univerzálne hnojivo – alebo aspoň ideálny základ. Ale pozor, kompletné minerálne hnojivo je vysoko koncentrované, a preto by sa malo vždy presne dávkovať. Príliš veľa hnojiva je pre rastliny rovnako nepriaznivé ako nedostatok živín.

Na hnojenie väčších rovných plôch možno použiť aj rozmetadlo, no potom je dôležité pôdu dobre zaliať, aby sa živiny dostali do pôdy a ku koreňom rastlín. Uvidíte, že s týmito základnými zložkami hnojiva bude vaša záhrada nielen krajšia, ale aj odolnejšia.

Zdroj obrázka: Yuvares Suwanpamort/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
20 typických suvenírov, ktoré si môžete kúpiť na potulkách Európou

Odporúčame: