Search
Close this search box.

Vedci objavili nový druh žraloka. Má črty, ktoré ľudí poriadne prekvapili a pripomínajú im animovanú postavičku

Nový druh žraloka, vyskytujúci sa v oblasti Mexického zálivu a západného Atlantického oceánu, ktorý dostal pomenovanie po priekopníčke morskej biológie Eugenie Clark – Squalus clarkae, je členom už existujúceho rodu Squalus. Tento je bohužiaľ známy veľmi pomalou reprodukciou a slabou genetickou rozmanitosťou typickou pre ostatné žraloky žijúce v hlbokých vodách.

Vedci pôvodne predpokladali, že ide o druh, ktorý možno zaradiť k žralokom, ktorí sa vyskytujú v japonských vodách. Až genetické testy a porovnávanie s troma ďalšími príbuznými druhmi preukázalo, že ide o skutočne osobitný druh. Veď už samotná morfológia tela bola v určitých bodoch odlišná – či už s ohľadom na dlhšie telo alebo rôzne tvarované plutvy. Taktiež ide o relatívne malé zvieratá, ktorých dĺžka sa pohybuje od 50 do 70 centimetrov. 

zdroj: MarAlliance

Žralok si vďaka svojím očiam, ktoré pôsobia ako nejaká animovaná karikatúra, vyslúžil prirovnanie k animovanej postavičke. Vedci si samozrejme uvedomujú aj dôležitosť a význam tohto objavu. Nech už by išlo o čokoľvek, zvyšuje to naše povedomie o regionálnej morskej biodiverzite. Avšak zmeny klímy, znečisťovanie, ako aj komerčné rybolovy v hlbokých moriach, môžu všetko živé veľmi rýchlo ohroziť. Často sa totiž stáva, že práve žraloky sú, či už chtiac alebo nechtiac, zachytené ako vedľajší úlovok. 

Zdroj: iflscience.com, livescience.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: