a

Vedci objavili nový druh žraloka. Má črty, ktoré ľudí poriadne prekvapili a pripomínajú im animovanú postavičku

zdroj: Unsplash / Luis Vidal

Objav niečoho nového a neznámeho vyvoláva vo svete vždy veľký záujem. Tentokrát sa floridským vedcom podarilo objaviť nový druh žraloka, ktorý dostal (paradoxne) prívlastok „rozkošný“. Mnohým totiž pripomína animovanú postavičku.

Nový druh žraloka, vyskytujúci sa v oblasti Mexického zálivu a západného Atlantického oceánu, ktorý dostal pomenovanie po priekopníčke morskej biológie Eugenie Clark – Squalus clarkae, je členom už existujúceho rodu Squalus. Tento je bohužiaľ známy veľmi pomalou reprodukciou a slabou genetickou rozmanitosťou typickou pre ostatné žraloky žijúce v hlbokých vodách.

Vedci pôvodne predpokladali, že ide o druh, ktorý možno zaradiť k žralokom, ktorí sa vyskytujú v japonských vodách. Až genetické testy a porovnávanie s troma ďalšími príbuznými druhmi preukázalo, že ide o skutočne osobitný druh. Veď už samotná morfológia tela bola v určitých bodoch odlišná – či už s ohľadom na dlhšie telo alebo rôzne tvarované plutvy. Taktiež ide o relatívne malé zvieratá, ktorých dĺžka sa pohybuje od 50 do 70 centimetrov. 

zdroj: MarAlliance

Žralok si vďaka svojím očiam, ktoré pôsobia ako nejaká animovaná karikatúra, vyslúžil prirovnanie k animovanej postavičke. Vedci si samozrejme uvedomujú aj dôležitosť a význam tohto objavu. Nech už by išlo o čokoľvek, zvyšuje to naše povedomie o regionálnej morskej biodiverzite. Avšak zmeny klímy, znečisťovanie, ako aj komerčné rybolovy v hlbokých moriach, môžu všetko živé veľmi rýchlo ohroziť. Často sa totiž stáva, že práve žraloky sú, či už chtiac alebo nechtiac, zachytené ako vedľajší úlovok. 

Zdroj: iflscience.com, livescience.com