Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Vedci prekvapili: Existuje súvislosť medzi svrbením a jednou z najzákernejších psychických chorôb

Dôvodov, prečo nás svrbí koža, existuje nespočetné množstvo. Ekzémy, alergické reakcie, psoriáza, alebo len obyčajný štípanec od komára. To všetko nám môže spôsobiť diskomfort. Môže však mať svrbiaca koža vplyv aj na naše duševné zdravie?


Dermatologička Florence J. Dalgard zo švédskej univerzity v Lunde zistila, že môže existovať istá súvislosť. O jej rozsiahlom výskume informoval portál sciencealert.com. Lekári už dávnejšie dokázali, že chronické kožné choroby, akými sú ekzém či psoriáza, majú vplyv na naše duševné zdravie. Doktorka Dalgard so svojím tímom však zašla ešte ďalej.

Skúmali koreláciu medzi dlhodobo svrbiacou kožou a mentálnymi problémami vo všeobecnosti. Dalgard zhromaždila informácie o dermatologických pacientoch z 13 európskych štátov. Celkovo pracovala s údajmi o 3 500 pacientoch s rôznorodými dermatologickými problémami. Títo pacienti následne prešli psychologickými testami, ktoré posudzovali ich duševné zdravie, konkrétne sklony k depresii, úzkosti, ale aj samovražedné úmysly. Rovnakými testami prešlo aj ďalších 1 300 dobrovoľníkov, ktorí nemali žiadne kožné problémy. 

Zdroj: Flickr

Výsledky jednoznačne potvrdili, že ľudia s kožnými problémami, ktorých naviac svrbí koža, mávajú častejšie depresiu. Štúdia to potvrdila až v 14,1 % prípadoch. Ľudia, ktorí mali kožné choroby, ale koža ich nesvrbela, trpeli depresiou len v 5,7 % prípadoch. Pacienti, ktorých koža nesvrbela a ani netrpeli žiadnym kožným ochorením, mali sklony k depresii len v 3,2 % prípadoch. Podobné výsledky získali experti, keď sa pýtali na úzkosť a samovražedné sklony. Úzkosťou trpelo až 21,4 % pacientov, ktorí mali diagnostikovanú kožnú chorobu, a zároveň ich svrbela koža. Pacienti, ktorí nemali kožné problémy, trpeli úzkosťou len v 8,6 % prípadoch.

Štúdia však bohužiaľ nevysvetľuje, prečo svrbenie a kožné problémy ovplyvňujú naše duševné zdravie. Doktorka Dalgard ponúka zaujímavé vysvetlenie, ktoré však zatiaľ nie je vedecky potvrdené. Pacienti, ktorých svrbí koža, mávajú častejšie zápal kože. To vyvoláva v mozgu serotonínovú sieť, ktorá vedie k depresii a úzkosti.

Chronické svrbenie pokožky, ale aj kožné choroby, ktoré môžu často vyzerať odpudzujúco, dokážu s človekom zamávať. Ľudia s takto nalomeným zdravím môžu trpieť ťažkými duševnými chorobami. Je preto nutné poskytnúť im nielen lekársku, ale aj psychologickú podporu.

Zdroj: sciencealert.com

Zdroj: iStock

You don't have permission to register