Neďaleko San Francisca vyplávala z prístavu ťažná loď, ktorá za sebou vlečie 600-metrový pluh v tvare písmena U. Okraj pluhu dosahuje hĺbku troch metrov a bude schopný zachytávať odpad, ktorý sa zvyčajne nachádza tesne pod hladinou mora. Keď sa zariadenie naplní, pripláva k nemu loď, ktorá nahromadený plast odoberie, a následne sa bude môcť ďalej recyklovať.
Bude mať čo robiť
Zariadenie mieri ku Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne (Great Pacific Garbage Patch), kde sa v priebehu rokov nahromadilo obrovské množstvo plastového odpadu. Podľa odhadov tam má byť približne 1,8 bilióna kusov plastu. Ostrov sa nachádza uprostred Tichého oceánu, medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi. Rozprestiera sa na ploche 1,6 milióna km², čo je plocha približne 32-krát väčšia než územie Slovenska.
Toto zariadenie je prvým pokusným exemplárom. V najbližších rokoch by oceán malo brázdiť dokopy 60 takýchto čističiek. Ak by šlo všetko podľa plánu realizátorov, za 5 rokov by čističky mali zlikvidovať až 50% odpadu z Veľkej pacifickej odpadkovej škvrny.
Systém je poháňaný prírodnými silami, využíva vietor, morské prúdy a vlny, je schopný plávať rýchlejšie než odpadky, ktoré zbiera. Je vybavený svetlami, kamerami, senzormi, satelitnou anténou a protikolíznym systémom.
Zariadenie vyrobila nezisková organizácia The Ocean Cleanup, ktorú založil dnes už 24-ročný holandský študent Boyan Slat. Pred ôsmimi rokmi sa potápal vo vodách Stredozemného mora a uvedomil si, že vo vode pláva viac plastových tašiek ako rýb. Následne vymyslel tento jedinečný koncept a vďaka ľuďom z celého sveta sa mu podarilo vyzbierať naň viac než 30 miliónov EUR.
Ozývajú sa aj skeptici
Niektorí vedci sa obávajú, že systém môže životnému prostrediu ublížiť. V zariadení by sa mohli okrem plastu zachytiť aj drobné ryby a iné živočíchy. Iní sa zase obávajú, že plasty sa mohli dostať tak hlboko pod vodnú hladinu, že ani Slatov vynález ich nebude schopný vytiahnuť.
Každý rok sa však do svetových oceánov dostane približne 8 miliónov ton plastov. Ak sa toto nezmení, Slatova práca bude napriek snahe ľudí z celého sveta aj tak márna.
Zdroj: wikipedia.org, nbcnews.com