Search
Close this search box.

Vzácna kráľovská fotografia bude na predaj. Pochádza z roku 1909 a zachytáva veľkú raritu

Veci z minulosti dokážu ľudstvo fascinovať aj po mnohých rokoch. Neraz sa objaví zaujímavý artefakt, za ktorý sa niektorí ľudia neštítia dať aj nemalé sumy, a to hlavne preto, aby si ho mohli vystaviť u seba doma, prípadne sa ním pochváliť svojim známym. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o kráľovské rodiny, by mohla byť zaujímavá nasledovná vzácna fotografia, ktorá sa už 22. júla 2020 bude predávať na dražbe. 


Ako informuje portál LADbible, fotografia z roku 1909, ktorú poskytol istý súkromný zberateľ, zachytáva 6 detí kráľovského páru Juraja V. a Márie z Tecku.

Vzácnosťou sú nielen podpisy kráľovských detí, ale aj zachytenie najmladšieho princa Johna, ktorý bol inak skrývaný pred očami verejnosti. Jeho krátky 13-ročný život však nebol vôbec jednoduchý. Trpel epileptickými záchvatmi, ako aj autizmom. Práve z toho dôvodu sa ho kráľovská rodina snažila ochrániť pred verejnou mienkou, za čo si vyslúžil prezývku „Stratený princ“.

Zdroj: International Autograph Auctions Europe SL

„Ide o veľkú vzácnosť, nakoľko je veľmi náročné nájsť fotografiu, ktorá by bola podpísaná všetkými šiestimi deťmi kráľa Juraja V. Princ John bol poslaný do domu v Sandringhame a chránený pred očami verejnosti, preto je jeho podpis veľmi zriedkavý. Táto fotografia bola pravdepodobne odovzdaná členovi kráľovskej rodiny, niekomu blízkemu alebo prípadne opatrovateľke,“ vysvetľuje dražiteľ Francisco Pinero. Očakáva sa, že fotografia sa vydraží minimálne za cca. 3 500,- eur.

Dostával len minimum lásky

Ako 4-ročného môžeme Johna vidieť na danej fotografii, ako sedí na kolenách svojho najstaršieho brata Edwarda. Ten sa v roku 1936 dostal ku vláde ako Eduard VIII., avšak na tróne zotrval len veľmi krátko, presne 326 dní. Povráva sa, že dôvodom jeho abdikácie bola veľká láska k istej Američanke.

Zdá sa však, že vzťah rodiny k chorému princovi nebol príliš vrúcny. Posledné 2 roky svojho života strávil odlúčený od svojich súrodencov, pričom starostlivosť o neho prevzala opatrovateľka Charlotte.

V roku 2015 sa dokonca objavil list, ktorý napísal Edward krátko po smrti svojho brata. Priznal, že Johna považoval viac za zviera, než človeka. Rodina ho údajne navštívila maximálne raz alebo dvakrát do roka a jeho smrť bola pre nich „najväčšou úľavou, akú si možno predstaviť.“ 

Život mladého princa Johna sa stal námetom pre britskú drámu s názvom Stratený princ (The Lost Prince) z roku 2003. Na režisérsku stoličku zasadol uznávaný Stephen Poliakoff a film získal v septembri 2005 americké ocenenie Emmy. 

Zdroj: ladbible.com, Wikipedia

Zdroj titulnej fotografie: International Autograph Auctions Europe SL

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: