Základné digitálne zručnosti pre úspešnú kariéru. Máte ich?

V modernom pracovnom svete sú digitálne zručnosti nevyhnutnosťou. A aj keď možno nepracujete v technologickom priemysle, IT sektore, digitálne zručnosti sú dnes potrebné pre všetky typy pracovných miest, ako napríklad v maloobchode, financiách, výrobe, zdravotníctve – prakticky v každom odvetví. Osvojiť si tieto schopnosti preto nebolo nikdy dôležitejšie.

Ktorých zručností sa to týka a zaistia vám úspech v každej oblasti, si povieme v našom článku.

Čo sú digitálne zručnosti?

Digitálne zručnosti sa týkajú zručností potrebných na používanie digitálnych zariadení, komunikačných aplikácií a sietí, na správu a zdieľanie informácií, ako je počítačový program, aplikácia pre smartfóny alebo tabuľkový procesor.

Podobne zručnosti v oblasti digitálnej gramotnosti sa týkajú schopnosti „čítať a písať“ online, čo znamená, že by ste mali vedieť používať digitálne zariadenia a používať ich v každodenných profesionálnych situáciách. Alebo to môžu byť schopnosti, ktoré využijete pri riadení a využívaní dôležitých marketingových služieb.

Aké sú základné digitálne zručnosti?

Zamestnávatelia od vás budú očakávať, že budete mať základnú súpravu základných digitálnych zručností na vykonávanie svojej práce. Tam môže patriť:

Práca s počítačom

Schopnosť používať počítač je úplné minimum, pokiaľ ide o zručnosti v oblasti digitálnej gramotnosti. Mali by ste byť schopní zapnúť a ovládať počítač, smartfón alebo tablet alebo akékoľvek digitálne zariadenie, ktoré je potrebné pre vami zvolenú prácu. V opačnom prípade na trhu práce moc nezabodujete.

Navigácia na internete

Schopnosť pripojiť sa na internet, používať webový prehliadač a surfovať na internete sú ďalšie zručnosti, ktoré by ste si mali osvojiť. Aj keď nebudete pracovať v modernej digitálnej agentúre, je to základ, bez ktorého sa dnes nikam nepohnete.

Existuje množstvo prípadov, kedy budete musieť používať internet vo svojej profesionálnej kariére, takže digitálne zhromažďovanie a spracovanie informácií by malo byť kľúčovou súčasťou vášho každodenného života.

Online bezpečnosť

Ochrana v online priestore je nevyhnutná, aby ste udržali seba a svoju firmu v bezpečí – najmä na internete a sociálnych médiách. To znamená vedieť, čo je vhodné uverejniť online, vyhýbať sa sociálnemu obťažovaniu a byť si vedomý toho, čo čítate online. Digitálna bezpečnosť zahŕňa aj dodržiavanie zákonov, firemných predpisov a etiky a vyhýbanie sa nelegálnej online aktivite – aj keď náhodnej.

Komunikácia online

S nástupom COVID-19 sa stále viac ľudí rozhoduje pracovať na diaľku, online komunikácia a spolupráca preto neboli nikdy dôležitejšie. V modernej kariére sa tak môže od vás očakávať, že budete denne používať aplikácie na odosielanie správ online a nástroje na videokonferencie na komunikáciu s kolegami a prácu v tímoch. Preto je dôležité, aby ste sa zoznámili s niektorými z najpopulárnejších nástrojov takejto komunikácie.

Vytváranie a úprava online dokumentov

Pravdepodobne sa neraz pri svojej práci ocitnete v úlohe, na ktorej vykonanie budete musieť použiť počítač. S pomocou dostupných programov vytvoriť projekt alebo úlohu, v ktorej zabodujete. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať istotu pri používaní rôznych aplikácií na zadávanie a úpravu textu, čísel a grafiky a na ich ukladanie a organizovanie v súboroch v počítači.

Platba za produkty a služby online

Vykonávanie transakcií online je ďalšou nevyhnutnou digitálnou zručnosťou. To vám umožní nakupovať online, riešiť online bankové transakcie alebo pristupovať k iným online službám, ako je platba za aplikácie, vrátenie tovaru alebo platba za tovar.

Osvojte si preto tieto základy a vaša kariéra nebude ohrozená.

You don't have permission to register