Search
Close this search box.

Základné digitálne zručnosti pre úspešnú kariéru. Máte ich?

V modernom pracovnom svete sú digitálne zručnosti nevyhnutnosťou. A aj keď možno nepracujete v technologickom priemysle, IT sektore, digitálne zručnosti sú dnes potrebné pre všetky typy pracovných miest, ako napríklad v maloobchode, financiách, výrobe, zdravotníctve – prakticky v každom odvetví. Osvojiť si tieto schopnosti preto nebolo nikdy dôležitejšie.

Ktorých zručností sa to týka a zaistia vám úspech v každej oblasti, si povieme v našom článku.

Čo sú digitálne zručnosti?

Digitálne zručnosti sa týkajú zručností potrebných na používanie digitálnych zariadení, komunikačných aplikácií a sietí, na správu a zdieľanie informácií, ako je počítačový program, aplikácia pre smartfóny alebo tabuľkový procesor.

Podobne zručnosti v oblasti digitálnej gramotnosti sa týkajú schopnosti „čítať a písať“ online, čo znamená, že by ste mali vedieť používať digitálne zariadenia a používať ich v každodenných profesionálnych situáciách. Alebo to môžu byť schopnosti, ktoré využijete pri riadení a využívaní dôležitých marketingových služieb.

Aké sú základné digitálne zručnosti?

Zamestnávatelia od vás budú očakávať, že budete mať základnú súpravu základných digitálnych zručností na vykonávanie svojej práce. Tam môže patriť:

Práca s počítačom

Schopnosť používať počítač je úplné minimum, pokiaľ ide o zručnosti v oblasti digitálnej gramotnosti. Mali by ste byť schopní zapnúť a ovládať počítač, smartfón alebo tablet alebo akékoľvek digitálne zariadenie, ktoré je potrebné pre vami zvolenú prácu. V opačnom prípade na trhu práce moc nezabodujete.

Navigácia na internete

Schopnosť pripojiť sa na internet, používať webový prehliadač a surfovať na internete sú ďalšie zručnosti, ktoré by ste si mali osvojiť. Aj keď nebudete pracovať v modernej digitálnej agentúre, je to základ, bez ktorého sa dnes nikam nepohnete.

Existuje množstvo prípadov, kedy budete musieť používať internet vo svojej profesionálnej kariére, takže digitálne zhromažďovanie a spracovanie informácií by malo byť kľúčovou súčasťou vášho každodenného života.

Online bezpečnosť

Ochrana v online priestore je nevyhnutná, aby ste udržali seba a svoju firmu v bezpečí – najmä na internete a sociálnych médiách. To znamená vedieť, čo je vhodné uverejniť online, vyhýbať sa sociálnemu obťažovaniu a byť si vedomý toho, čo čítate online. Digitálna bezpečnosť zahŕňa aj dodržiavanie zákonov, firemných predpisov a etiky a vyhýbanie sa nelegálnej online aktivite – aj keď náhodnej.

Komunikácia online

S nástupom COVID-19 sa stále viac ľudí rozhoduje pracovať na diaľku, online komunikácia a spolupráca preto neboli nikdy dôležitejšie. V modernej kariére sa tak môže od vás očakávať, že budete denne používať aplikácie na odosielanie správ online a nástroje na videokonferencie na komunikáciu s kolegami a prácu v tímoch. Preto je dôležité, aby ste sa zoznámili s niektorými z najpopulárnejších nástrojov takejto komunikácie.

Vytváranie a úprava online dokumentov

Pravdepodobne sa neraz pri svojej práci ocitnete v úlohe, na ktorej vykonanie budete musieť použiť počítač. S pomocou dostupných programov vytvoriť projekt alebo úlohu, v ktorej zabodujete. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať istotu pri používaní rôznych aplikácií na zadávanie a úpravu textu, čísel a grafiky a na ich ukladanie a organizovanie v súboroch v počítači.

Platba za produkty a služby online

Vykonávanie transakcií online je ďalšou nevyhnutnou digitálnou zručnosťou. To vám umožní nakupovať online, riešiť online bankové transakcie alebo pristupovať k iným online službám, ako je platba za aplikácie, vrátenie tovaru alebo platba za tovar.

Osvojte si preto tieto základy a vaša kariéra nebude ohrozená.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Plačete pri dojímavých filmových scénach? Tento prejav emócií o vás veľa prezrádza

Odporúčame: