Search
Close this search box.

Základy správnej výživy športovcov: Hryzka pre vaše zdravie

Základné požiadavky na športovú výživu

Aby sa dosiahol vysoký športový výkon, je dôležité správne uvoľniť zaťaženie a zaistiť po ňom zotavenie. Obnova nie je možná bez dobrej zdravej výživy – teda to, čo zásobuje telo energiou a materiálom na reprodukciu nových buniek. Diéta, alebo inak povedané režim stravovania športovca by mal byť navrhnutý aj tak, aby spĺňal tieto ciele:

  • Poskytnutie telu potrebného množstva kalórií, mikroživín a vitamínov, pretože kalorické hodnoty závisia od špecifických športových úloh;
  • Aktivácia a normalizácia metabolických procesov. Táto položka poskytuje telu biologické účinné látky a rôzne prírodné prísady;
  • Regulácia hmotnosti v rôznych fázach, športovci musia zvyšovať, znižovať alebo udržiavať hmotnosť v nezmenenom stave;
  • Zmeny morfologických parametrov, ako je nárast svalovej hmoty a pokles telesného tuku.

Športovci strácajú obrovské množstvo energie na jej udržanie počas vyvíjania najdôležitejších životných funkcií. Vnútorné orgány počas atletických cvičení predsa pracujú v zdokonalenom režime. Ak nie je dostatok živín, dôjde k energetickej nerovnováhe, ktorá povedie k vyčerpaniu tela.

 

Preto je športová výživa taká dôležitá. To znamená, že aj bezlepková strava športovca by mala byť optimálne vyvážená a mala by pokrývať náklady na energiu. Zloženie spotrebovanej potravy by malo zahŕňať iba prírodné a zdravé produkty rastlinnej a živočíšnej povahy.

Ideálna strava pre športovcov

Kvalitatívne zloženie potravín pre športovcov by sa malo teda zvoliť s prihliadnutím na jednotlivé fyzické vlastnosti, charakteristiky športovej disciplíny, úroveň zaťaženia. Ale bez ohľadu na to, akým športom je športovec zaťažený, jeho jedlo musí obsahovať všetky potrebné makro a mikroelementy.

Hryzka ich určité má a na raňajky vás dokonale zasýti, bez ohľadu na to, či ste športovec alebo obyčajný človek a dieťa. Vyskúšajte!

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: