Search
Close this search box.

Zamrznuté Michiganské jazero pripomína postapokalyptický film. Teplota v USA klesla na neuveriteľných – 40 °C

„Smrtiaci polárny vortex“. Tak meteorológovia nazvali prírodný jav, ktorý v týchto dňoch zasiahol USA. Ide o masu mrazivého vzduchu, ktorý zvyčajne cirkuluje v blízkosti pólov.

Niekedy sa však vyleje a zasiahne oblasti, v ktorých ľudia na takúto zimu nie sú zvyknutí. Polárny vortex, ktorý momentálne sužuje Spojené štáty, sa na tieto územia dostal zo Severného pólu. Minulý rok studený polárny vzduch zasiahol územie Európy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jukwang (@jk_894),

Najnižšia teplota bola nameraná v Minnesote. Ortuť teplomera tam klesla na neuveriteľných – 48 °C. V Chicagu namerali „len“ – 30 °C. Kvôli chladu zamrzlo aj Michiganské jazero, ktoré je titulované ako piate najväčšie jazero sveta. V niektorých štátoch sa k extrémnym mrazom pridal aj silný vietor a podmienky boli skutočne smrtiace.„Aby ste ochránili svoje pľúca pred studeným vzduchom, prikryte si ústa, nedýchajte zhlboka a minimalizujte rozprávanie,“ znelo varovanie úradov v oblastiach zasiahnutých extrémnou zimou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aidan Kranz (@aidan.kranz),


Mráz si už vyžiadal aj svoje obete. V jeho dôsledku v Spojených štátoch zahynulo viac než 20 ľudí. 

Prudké zmeny

Teplota v USA začne od budúceho týždňa rapídne stúpať. Na niektorých miestach sa očakáva oteplenie o viac než 25 °C. To môže spôsobiť ďalšie problémy. Očakávajú sa záplavy, zničené cesty, ale aj popraskané budovy.

„Kde je teraz to vaše globálne otepľovanie? Prosím, poď rýchlo späť, potrebujeme ťa,“ napísal na svoj Twitter americký prezident Donald J. Trump. Ten je známy svojim odmietaním globálneho otepľovania a túto situáciu okamžite využil na popretie tohto javu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Esquire Russia (@esquireru),

Avšak jednou z teórií, prečo sa studený vzduch z Arktídy vylial a zasiahol územie USA, sú práve klimatické zmeny. V polárnych oblastiach je čoraz menej ľadovcov. Tie sú schopné pohltiť viac tepla než otvorený oceán. Oceán sa prehrieva a teplý vzduch z neho prúdi do atmosféry. Tú narušuje polárny vortex, ktorý sa následne vyleje do oblastí, kde nemá čo hľadať.

Zatiaľ čo v Spojených štátoch je extrémna zima, v Austrálii je neznesiteľné teplo. Teploty tam atakujú neskutočných 50 °C. Odkážte Donaldovi Trumpovi, že globálne otepľovanie sa, zdá sa, presťahovalo do Austrálie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sasha (@sasharawlinson),

Zdroj: theguardian.com, bbc.com, theguardian.com, ladbible.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: