Search
Close this search box.

15 zdravotných dôvodov, pre ktoré by ste si mali občas dopriať krígeľ piva

1. Prospieva srdcu

Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia piva znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Prispieva k riedeniu krvi, čím sa znižuje pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín, ktoré upchávajú tepny. Občasným pitím piva teda zredukujete jednu z hlavných príčin srdcových zlyhaní. Vaše srdce sa vám určite poďakuje.

2. Je pomocníkom pri chudnutí

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity vyvrátili mýtus, že od piva sa priberá. Môže zato antioxidant xanthohumol, ktorý sa takmer výhradne nachádza práve v pive. Tento pomáha znižovať hladinu cholesterolu v tele, a tým aj ubrať na hmotnosti.

zdroj: Unsplash / i yunmai

3. Prispieva k lepšej hladine cholesterolu

Pivo obsahuje vysoké množstvo vlákniny, pomocou ktorej znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu. Zároveň zvyšuje hladinu lipoproteínu, t.j. dobrého cholesterolu, ktorý zabraňuje tvorbe plakov (usadenín) v tepnách.

4. Napomáha lepšiemu tráveniu

Je všeobecne známe, že pravidelný príjem vlákniny zlepšuje fungovanie našich čriev. Jedna fľaša piva obsahuje až 20 % odporúčanej dennej dávky vlákniny. O správny chod čriev máte tak z časti postarané.

5. Minimalizuje riziko vzniku rakoviny

Už spomínaný antioxidant xanthohumol, ktorý je v pive zastúpený, zohráva dôležitú úlohu nielen pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, ale aj pri prevencii rakoviny. Pivo je taktiež zdrojom polyfenolov, ktoré pomáhajú pri prevencii a liečbe rakoviny.6. Zlepšuje duševné zdravie

Výsledky štúdií potvrdili, že pivo napomáha k ochrane mozgu pred degeneratívnymi chorobami, akými sú Parkinsonova, či Alzheimerova choroba. Konzumácia piva taktiež podporuje tvorbu dopamínu v mozgu, čiže sa môžete cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie.

7. Zlepšíte si zrak

Enzýmy a antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v pive, zabraňujú poškodeniu mitochondrií, čím chránia náš zrak. Štúdia, ktorú uskutočnila Univerzita v Ontáriu, potvrdila, že denná konzumácia piva minimalizuje riziko šedého zákalu.

zdroj: Unsplash / Quinten de Graaf

8. Znižuje riziko vzniku cukrovky

Výsledky štúdie, vykonanej Harvardskou univerzitou, uvádzajú, že ľudia, ktorí z času na čas konzumujú alkohol, majú oveľa nižší výskyt cukrovky druhého typu.

9. Chráni pred obličkovými kameňmi

O tom, že obličkové kamene dokážu potrápiť, niet žiadnych pochýb. Konzumáciou piva sa im môžete vyhnúť. Pivo totiž obsahuje draslík a horčík, teda vitamíny, ktoré pôsobia blahodarne na naše obličky, čím zamedzujú vzniku obličkových kameňov. V prospech tohto nápoja hovorí aj fakt, že pivo je z 90 % tvorené vodou, a tá je známa ako najúčinnejší nástroj na prevenciu obličkových kameňov. Je vedecky dokázané, že pitie jednej fľašky piva denne znižuje riziko obličkových kameňov až o 40 %. 

10. Spevníte si kosti

Pivo prispieva k vyššej hustote kostí a znižuje riziko vzniku osteoporózy. Tí, ktorí si občas doprajú pohár piva, majú až o 4,5 % hustejšie kosti než abstinenti.

zdroj: Unsplash / Meta Zahren

11. Je vitamínovou bombou 

Pivo obsahuje veľké množstvo vitamínu B, a to dokonca viac než víno. Lekársky časopis Lancet uviedol, že pivo je bohaté práve na vitamín B6, ktorý pôsobí ako prevencia pred vznikom srdcových chorôb.

12. Pomáha pri poruchách spánku

S pivom vás nebude trápiť nespavosť. Obsahuje totiž chmeľ, ktorý pôsobí v organizme ako prírodné sedatívum. Upokojuje nervy, a preto ak vás mátajú bezsenné noci, doprajte si pred spaním jeden pohár piva.13. Zlepšuje stav pleti a podporuje rast vlasov

B-vitamíny, ako aj kyseliny, ktoré sú prítomné v pive, podporujú metabolizmus. Slúžia na prevenciu, a zároveň pôsobia aj proti akné. Pokožke dodajú vitalitu, pričom pivný chmeľ a slad podporia rast zdravých vlasov.

14. Predĺžite si život

Ak chcete žiť dlhšie, doprajte si občas pár pív. Pivo zvyšuje hladinu vitamínu E v tele, čím udržiava pokožku zdravú a pevnejšiu. So zdravou pokožkou tak budete vyzerať dlhšie mladý. Rovnako je pitie piva často spojené s trávením času s priateľmi, čo patrí k dôležitým faktorom dlhého a spokojného života.

15. Zbavuje telo toxínov

Keďže pivo má diuretické vlastnosti, ktoré prispievajú k častejšiemu močeniu, dokáže telo rýchlejšie zbaviť toxínov.

zdroj: Unsplash / Bence ▲ Boros

Ako môžete vidieť, pitie piva má množstvo výhod. Netreba však zabúdať na fakt, že vždy je dobré piť len s mierou. Ak by ste to totiž s jeho pitím prehnali, vyššie spomenuté účinky by mohli pôsobiť kontraproduktívne.

Zdroj: scoopwhoop.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: