15 zdravotných dôvodov, pre ktoré by ste si mali občas dopriať krígeľ piva

1. Prospieva srdcu

Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia piva znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Prispieva k riedeniu krvi, čím sa znižuje pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín, ktoré upchávajú tepny. Občasným pitím piva teda zredukujete jednu z hlavných príčin srdcových zlyhaní. Vaše srdce sa vám určite poďakuje.

2. Je pomocníkom pri chudnutí

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity vyvrátili mýtus, že od piva sa priberá. Môže zato antioxidant xanthohumol, ktorý sa takmer výhradne nachádza práve v pive. Tento pomáha znižovať hladinu cholesterolu v tele, a tým aj ubrať na hmotnosti.

zdroj: Unsplash / i yunmai

3. Prispieva k lepšej hladine cholesterolu

Pivo obsahuje vysoké množstvo vlákniny, pomocou ktorej znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu. Zároveň zvyšuje hladinu lipoproteínu, t.j. dobrého cholesterolu, ktorý zabraňuje tvorbe plakov (usadenín) v tepnách.

4. Napomáha lepšiemu tráveniu

Je všeobecne známe, že pravidelný príjem vlákniny zlepšuje fungovanie našich čriev. Jedna fľaša piva obsahuje až 20 % odporúčanej dennej dávky vlákniny. O správny chod čriev máte tak z časti postarané.

5. Minimalizuje riziko vzniku rakoviny

Už spomínaný antioxidant xanthohumol, ktorý je v pive zastúpený, zohráva dôležitú úlohu nielen pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, ale aj pri prevencii rakoviny. Pivo je taktiež zdrojom polyfenolov, ktoré pomáhajú pri prevencii a liečbe rakoviny.6. Zlepšuje duševné zdravie

Výsledky štúdií potvrdili, že pivo napomáha k ochrane mozgu pred degeneratívnymi chorobami, akými sú Parkinsonova, či Alzheimerova choroba. Konzumácia piva taktiež podporuje tvorbu dopamínu v mozgu, čiže sa môžete cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie.

7. Zlepšíte si zrak

Enzýmy a antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v pive, zabraňujú poškodeniu mitochondrií, čím chránia náš zrak. Štúdia, ktorú uskutočnila Univerzita v Ontáriu, potvrdila, že denná konzumácia piva minimalizuje riziko šedého zákalu.

zdroj: Unsplash / Quinten de Graaf

8. Znižuje riziko vzniku cukrovky

Výsledky štúdie, vykonanej Harvardskou univerzitou, uvádzajú, že ľudia, ktorí z času na čas konzumujú alkohol, majú oveľa nižší výskyt cukrovky druhého typu.

9. Chráni pred obličkovými kameňmi

O tom, že obličkové kamene dokážu potrápiť, niet žiadnych pochýb. Konzumáciou piva sa im môžete vyhnúť. Pivo totiž obsahuje draslík a horčík, teda vitamíny, ktoré pôsobia blahodarne na naše obličky, čím zamedzujú vzniku obličkových kameňov. V prospech tohto nápoja hovorí aj fakt, že pivo je z 90 % tvorené vodou, a tá je známa ako najúčinnejší nástroj na prevenciu obličkových kameňov. Je vedecky dokázané, že pitie jednej fľašky piva denne znižuje riziko obličkových kameňov až o 40 %. 

10. Spevníte si kosti

Pivo prispieva k vyššej hustote kostí a znižuje riziko vzniku osteoporózy. Tí, ktorí si občas doprajú pohár piva, majú až o 4,5 % hustejšie kosti než abstinenti.

zdroj: Unsplash / Meta Zahren

11. Je vitamínovou bombou 

Pivo obsahuje veľké množstvo vitamínu B, a to dokonca viac než víno. Lekársky časopis Lancet uviedol, že pivo je bohaté práve na vitamín B6, ktorý pôsobí ako prevencia pred vznikom srdcových chorôb.

12. Pomáha pri poruchách spánku

S pivom vás nebude trápiť nespavosť. Obsahuje totiž chmeľ, ktorý pôsobí v organizme ako prírodné sedatívum. Upokojuje nervy, a preto ak vás mátajú bezsenné noci, doprajte si pred spaním jeden pohár piva.13. Zlepšuje stav pleti a podporuje rast vlasov

B-vitamíny, ako aj kyseliny, ktoré sú prítomné v pive, podporujú metabolizmus. Slúžia na prevenciu, a zároveň pôsobia aj proti akné. Pokožke dodajú vitalitu, pričom pivný chmeľ a slad podporia rast zdravých vlasov.

14. Predĺžite si život

Ak chcete žiť dlhšie, doprajte si občas pár pív. Pivo zvyšuje hladinu vitamínu E v tele, čím udržiava pokožku zdravú a pevnejšiu. So zdravou pokožkou tak budete vyzerať dlhšie mladý. Rovnako je pitie piva často spojené s trávením času s priateľmi, čo patrí k dôležitým faktorom dlhého a spokojného života.

15. Zbavuje telo toxínov

Keďže pivo má diuretické vlastnosti, ktoré prispievajú k častejšiemu močeniu, dokáže telo rýchlejšie zbaviť toxínov.

zdroj: Unsplash / Bence ▲ Boros

Ako môžete vidieť, pitie piva má množstvo výhod. Netreba však zabúdať na fakt, že vždy je dobré piť len s mierou. Ak by ste to totiž s jeho pitím prehnali, vyššie spomenuté účinky by mohli pôsobiť kontraproduktívne.

Zdroj: scoopwhoop.com

You don't have permission to register