Search
Close this search box.

9 netradičných filmov s vianočnou tematikou, ktoré vám spríjemnia čakanie na sviatky

V nasledovnom zozname neočakávajte Mrázika ani Popolušku. Vybrali sme pre vás 9 filmov, ktoré majú silnú vianočnú atmosféru, nie sú to však rozprávkové klasiky. V ich spoločnosti si sviatky užijete trochu inak.


1. Silent Night, Deadly Night (1984)

Tento americký horor vám ukáže, že Santa Claus nemusí byť len bradatý sympaťák odetý v červenom. Hlavným hrdinom je istý Billy Chapman, ktorý získa prácu v miestnom obchode. Oblečie si kostým Santa Clausa, ktorý v ňom prebudí spomienky na tragické detstvo. Billy vezme do ruky sekeru a začne zabíjať. Ak máte chuť na jednoduchú, ale zato krvavú „vyvražďovačku“ typu Vreskot vo vianočných kulisách, tento film bude pre vás to pravé orechové.

2. Carol (2015)

názov tejto romantickej drámy v sebe ukrýva spojitosť s Vianocami. Hlavnou hrdinkou je Carol (koleda) v podaní Cate Blanchett. Tento film je veľmi intímnou sondou do vzťahu dvoch žien, ktoré prežívajú milostné vzplanutie v Amerike v 50. rokoch. V tých časoch bol vzťah dvoch žien spoločensky neprijateľný a nezákonný.

Zdroj: Moviestillsdb.com

3. Pelíšky (1999)

Táto česká klasika už jednoznačne neodmysliteľne patrí k Vianociam. Príbeh je zasadený do konca 60. rokov, kedy došlo k okupácii Československa. Film je mozaikou životných osudov troch generácií obyčajných ľudí. Hlášky z tohto filmu zľudoveli, Pelíšky dokážu byť vtipné aj v pasážach, ktoré sú skutočne bolestivé.

https://youtu.be/W7GKfTCVaso

4. Predvianočná nočná mora (1993)

Nakoniec sa do rebríčka predsa len dostala aj rozprávka. Táto však vznikla v hlave kultového tvorcu Tima Burtona a malým deťom by ste ju mali púšťať len po dôkladnom zvážení. Hlavnou postavou tohto fantastického muzikálu je kostlivec Jack Skellington, ktorý unesie Santa Clausa a rozhodne sa namiesto neho roznášať darčeky. 

5. Láska nebeská (2003)

K Vianociam romantika rozhodne patrí! Britská komédia Láska nebeská dokáže nielen rozosmiať, ale aj dojať. Ponúka hneď niekoľko zamilovaných párov, no podobne, ako je to aj v skutočnom živote, nie každý z hlavných hrdinov sa dočká šťastného konca. A možno aj v tom tkvie sila tohto filmu.

Zdroj: Moviestillsdb.com

6. Smrtonosná pasca (1988)

Akčný žáner k Vianociam na prvý pohľad nepasuje, avšak môže byť príjemným spestrením programu po všetkých Popoluškách a Pyšných princeznách. Vo filme Smrtonosná pasca Bruce Willis neohrozene zachraňuje svoju manželku, ktorá sa stala rukojemníčkou teroristu Hansa Grubera. Spolu s ďalšími ľuďmi ju zajal počas vianočného večierka. Tento triler naštartoval hviezdnu kariéru Brucea Willisa a stal sa jedným zo základných diel akčného žánru.

7. Spaľujúca vášeň (1999)

Film je známy skôr pod svojím originálnym názvom Eyes Wide Shut. Natočil ho legendárny režisér Stanley Kubrick, pričom išlo o jeho posledný film. Tento erotický film sa odohráva počas Vianoc, a tak by sme ho s prižmúrením oka mohli takisto považovať za vianočný film. V hlavnej úlohe sa predstavil Tom Cruise a Nicole Kidman, ktorí v tej dobe tvorili manželský pár.

8. Gremlins (1984)

Gremlinovia sú tí najroztomilejší domáci maznáčikovia. Musíte si však zapamätať jednu veľmi dôležitú vec. Nikdy ich nekŕmte po polnoci. Táto hororová komédia je aj po toľkých rokoch zábavná a dokáže vás v mnohom prekvapiť.

Zdroj: Moviestillsdb.com

9. Rysavá jalovica (1970)

Na poslednom mieste je film írečito slovenský, ktorý vznikol podľa predlohy Martina Kukučína a režíroval ho Martin Ťapák. Príbeh Adama Krta, ktorého majstrovsky stvárnil Jozef Kroner, sa stal slovenskou vianočnou klasikou. Adam Krt kúpi na trhu jalovičku. Zatiaľ čo v krčme zapíja úspešný obchod, jalovička zmizne. Adama kvária výčitky svedomia, má strach vrátiť sa domov. Napokon všetko dobre dopadne, k veľkému zmiereniu dôjde, ako inak, na Vianoce.

Zdroj: csfd.cz, imdb.com

Zdroj titulnej fotografie: YouTube

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: