Search
Close this search box.

NASA objavila ľadovec, ktorý má tvar dokonalého obdĺžnika. Ľudia po celom svete sú z neho v nemom úžase

Tento ľadovec sa nachádza na východnom pobreží Antarktídy, blízko ľadového šelfu Larsen C. Vedec Jeremy Harceck ho objavil a odfotil v rámci projektu s názvom IceBridge, ktorého cieľom je skúmať ako sa za posledné roky menia ľadovce. V rámci projektu mapujú najmä pohyb ľadovcov, ale aj ich hrúbku a veľkosť.

Jeho fotografie rozprúdili na sociálnych sieťach hotovú búrku. Ľadovce predsa majú byť plávajúce pyramídy nepravidelného tvaru, ktoré zlovestne trčia z morskej hladiny a čakajú, kedy do nich narazí nepozorná loď. Príroda predsa nie je schopná vytvárať takéto geometricky dokonalé tvary. Kto za tým teda stojí? Mimozemšťania? Americká vláda?

Vedci však okamžite schladili hlavy všetkým konšpirátorom. Vysvetlenie je totiž veľmi jednoduché. Tento gigant patrí medzi tzv. tabuľové ľadovce. Tento typ ľadovca má strmé, takmer vertikálne steny a rovnú plošinu. Vznikajú tak, že sa oddelia z obrovských ľadových šelfov, pravdepodobne kvôli tomu, že ľad bol už príliš tenký.Náš dokonalý ľadovec bol s najväčšou pravdepodobnosťou ešte pred pár týždňami súčasťou práve spomínaného Larsena C. Pri takomto type odtrhnutia nie sú ostré hrany ničím výnimočným. Časom sa hrany ľadovca pôsobením vonkajšieho prostredia otupia.

Zvyčajne sa iba 10 % ľadovca nachádza nad morskou hladinou, čo platí aj pri tabuľových ľadovcoch. Najväčší zaznamenaný ľadovec tohto typu sa volá Iceberg B-15. Odtrhol sa z Ross Ice Shelf v roku 2000 a je väčší než ostrov Jamajka. Ľadovce sa odtrhávajú najmä kvôli globálnemu otepľovaniu. Čím majú menší rozmer, tým rýchlejšie sa topia a dvíhajú hladinu svetových morí.

Zdroj: phys.org, forbes.com, livescience.com  

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: