Search
Close this search box.

Technologický gigant vyskúšal v Japonsku 4-dňový pracovný týždeň. Produktivita ohromne vzrástla

Predstavte si toto: 4 pracovné dni, 3 dni voľna, plná výška platu. Znie to dobre, však? Skrátiť si pracovný týždeň o jeden deň, a naopak, predĺžiť víkend. A nie len, že to znie dobre, ale výsledky zrealizovaného experimentu jasne hovoria, že je to oveľa efektívnejšie. 


Ako informuje portál unilad.co.uk, jedna z najznámejších firiem sveta, Microsoft, vyskúšala v Japonsku na svojich zamestnancoch zaujímavý experiment. Voľno každý piatok počas celého augusta a rovnaký plat. Tak vyzeral nový režim pre 2 300 zamestnancov.

Výsledok pozitívne prekvapil

Microsoft vyhlásil, že experiment priniesol hneď niekoľko pozitív. Náklady na elektrinu klesli o 23 % a produktivita zamestnancov sa zvýšila o takmer polovicu, čo predstavuje nárast o neuveriteľných 40 %. 

Tlačiarne vo firme vytlačili o 59 % menej stránok a priemerný čas schôdzí sa skrátil zo 60 na 30 minút,  pričom sa zvýšil aj počet online diskusií. Spoločnosť tiež uviedla, že predchádzajúce hodinové schôdze boli niekedy naozaj zbytočné a dali sa vybaviť behom niekoľkých minút.

Zdroj: Microsoft

Niet divu, že celý projekt zožal u samotných zamestnancov naozaj veľký úspech. Veď komu by sa nepáčilo dostávať rovnaký plat a pracovať o 20 % menej? Teda, aspoň čo sa týka počtu dní. Výsledný dotazník ukázal, že program si získal obľubu až u 92 % zamestnancov.

Nejde o prvý prípad

Aj keď pracovať len štyri dni v týždni namiesto piatich je stále v spoločnostiach ešte viac rarita, než bežná vec, rôzne výskumy podobné tomuto naznačujú, že na zamestnancov to má naozaj dobrý vplyv.

Ako sme už informovali v minulosti, podobný experiment sa uskutočnil už v roku 2018. Tentokrát to skúšala spoločnosť Perpetual Guardian na Novom Zélande. Aj ich výsledky hovorili jasnou rečou: produktivita zamestnancov vzrástla o 20 %, pričom až 45 % zamestnancov uviedlo, že sa im podarilo vytvoriť lepšiu rovnováhu medzi ich pracovným a súkromným životom. Spoločnosť sa napokon rozhodla tento kratší pracovný týždeň zaviesť do praxe.

A ako ste na tom vy? Brali by ste rozdelenie týždňa v pomere práca a oddych 4 ku 3, alebo vám to vyhovuje radšej tak, ako je to teraz, teda 5 ku 2?

Zdroj: unilad.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: