Search
Close this search box.

Psychológovia hovoria o troch skupinách citlivosti na kofeín. Do ktorej z nich patríte vy?

Dáte si o ôsmej večer silného „turka“ a o deviatej už spokojne spíte? Alebo pre vás poobedňajšia káva znamená prebdenú noc? Podľa psychológa J. W. Langera sa ľudia delia do troch hlavných skupín podľa toho, do akej miery sú citliví na kofeín.


Ako informoval portál Comunicaffe, Langer to uvádza v správe, ktorú vypracoval pre Inštitút pre vedecké informácie o káve. Tiež v nej poukazuje na to, že na skutočnosť, ako reagujeme na kofeín, má vplyv naša genetika a metabolizmus. Rozhodujúce sú dva faktory. To, ako rýchlo dokáže naša pečeň metabolizovať kofeín, ale aj to, ako rýchlo sa molekuly kofeínu viažu v nervovom systéme. Na základe týchto faktorov rozdelil Langer milovníkov kávy do troch základných skupín.

1. Vysoká citlivosť na kofeín

Pomalý metabolizmus a vysoká schopnosť viazať molekuly kofeínu. Týmto ľuďom stačí aj malá dávka kávy, ktorá spôsobí veľké problémy so spánkom. Len malá časť ľudí je takto vysoko citlivá.

2. Bežná citlivosť na kofeín

Väčšina kávových fanúšikov patrí do tejto skupiny. Zvyčajne môžu vypiť dva až päť šálok kávy bez toho, aby to ovplyvnilo ich spánok. Langer však tejto skupine neodporúča piť kávu neskoro večer.

 Zdroj: Unsplash

3. Nízka citlivosť na kofeín

Rýchly metabolizmus a nervový systém, ktorý viaže kofeín len veľmi málo. Títo ľudia môžu piť kávu aj krátko predtým, než si ľahnú do postele a ich spánok to nenaruší. Bohužiaľ, povzbudzujúce účinky kávy, akými sú zvýšenie koncentrácie, bdelosť, či lepšia výkonnosť, títo ľudia nepoznajú.

„Väčšina ľudí si sama dokáže regulovať, koľko kofeínu môže prijať do tela. Je však veľmi dôležité, aby ľudia s nízkou citlivosťou neprekračovali denný limit 400 mg kofeínu za deň, čo je približne päť šálok kávy,“ hovorí Langer. Správa spomína aj ďalšie vedľajšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť našu citlivosť na kofeín, napríklad fajčenie, tehotenstvo či vek.

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nápoj, ktorý pijeme každý deň, dokáže bojovať proti obezite

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: