Search
Close this search box.

Syndróm včelej kráľovnej: Čo znamená a prečo by ste sa mu mali vyvarovať?

Ako uviedol portál independent.co.uk, podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v magazíne Development and Learning in Organisations, sú ženy na pracovisku šikanované omnoho viac inými ženami, než mužskými kolegami.

Syndróm na pracovisku

Predmetná štúdia, ktorú vypracovala Cecilia Harvey, konzultantka z Londýna a zakladateľka celosvetovej výstavnej platformy Tech Women Today, skúmala práve dôsledky „syndrómu včelej kráľovnej“ na pracovisku.

„Nositeľky tohto syndrómu sú vyspelejšie verzie dievčat zo strednej školy. Medzi správanie, ktoré možno označiť za sociálne agresívne, môžeme zaradiť klebetenie, sociálne vylúčenie, sociálnu izoláciu, sociálne odcudzenie, ale aj preberanie priateľov, či životných partnerov,“ vysvetlila Harvey pre portál entrepreneur.com.

Zdroj: Pixabay

Tá istá štúdia prišla aj s ďalším zaujímavým, no zároveň, aj smutným zistením. Až 70 % pracovníčok uviedlo, že boli v kancelárii vystavené šikanovaniu zo strany svojej nadriadenej, čo malo za následok výrazné zabrzdenie ich profesionálneho rastu. Jednoducho povedané, ak žena dosiahne vyššiu pracovnú pozíciu, vytvorí sa jej príležitosť na to, aby mohla lepšie dozerať na svoje kolegyne.Viditeľná podpora opačného pohlavia

Zaujímavé však je, že spomenuté šikanovanie zo strany nadriadenej býva zamerané len na osoby rovnakého pohlavia. Takáto žena totiž svojich mužských kolegov dokáže výrazne podporovať a presadzovať. Prečo je tomu tak? 

Jeden z dôvodov môže byť napríklad to, že ženy sa v takejto pozícii začnú cítiť viac ohrozené, a preto majú vnútornú potrebu ostatné ženy na pracovisku podceňovať, alebo dokonca zámerne brániť ich kariérnemu rastu. Viac práce znamená viac stresu. Po dosiahnutí vlastných ambícií sa môže naskytnúť otázka: „Ak som to dokázala ja prečo by nemohla aj iná?“ 

Zdroj: Pixabay

Vráťme sa však ešte k mužom. Či už je to dôsledok histórie, alebo je tak ľudstvo jednoducho nastavené, ak nás niekto vyzve, aby sme si predstavili tvár vodcu, väčšine hneď príde na um práve mužská tvár. Je totiž známe, že muži majú schopnosť viesť zakódovanú priamo v génoch. No v niektorých prípadoch sa to týka aj samotného ega. A tak, preto je asi občas jednoduchšie pohladiť im sebavedomie, ako zbytočne proti nim bojovať.

Asi najhorším zistením o „syndróme včelej kráľovej“ je však to, že môže mať negatívny dopad na fungovanie a výkonnosť celej spoločnosti, ale aj ostatných jednotlivcov, ktorí sa v nej nachádzajú. Preto, ak ste sa v tomto článku náhodou, čo i len sčasti, našli, začnite si vážiť svoj úspech a nehádžte polená pod nohy ostatným. Pretože, čo dáte, to sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou aj vráti.

Zdroj: entrepreneur.com, independent.co.uk, wikipedia.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: