Search
Close this search box.

V októbri väčšina z nás nebude musieť jeden deň do práce. Vláda schválila nový štátny sviatok

Týmto dokumentom Slováci oficiálne zrušili zväzok s Uhorskom a vyslovili požiadavku o vytvorenie spoločného štátu s Českom. Poslanci sa rozhodli vyhlásiť tento deň za štátny sviatok. Za novelu zákona hlasovalo až 96 poslancov, vrátane Slovenskej národnej strany, ktorá bola pôvodne proti. Autorkou návrhu je ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Radosť nezdieľa každý

Slovensko oslavuje každoročne 15 štátnych sviatkov, čo je najviac v celej Európskej únii. Najmenej, len 7, má Veľká Británia. Ak však vo Veľkej Británii vyjde sviatok na sobotu alebo nedeľu, voľno sa presúva na iný deň.

Oravský hrad, zdroj: incredibilia.it

Na Slovensku sa už dlhodobo diskutuje o zrušení jedného či dvoch sviatkov. Vláda pred nejakým časom zvažovala zrušiť sviatok Dňa ústavy (1. september), ako aj sviatok Sedembolestnej Panny Márie (15. september). Napokon však toto nepopulárne opatrenie odložila na neurčito.Pochopiteľne, hoci pre väčšinu zamestnancov je nový štátny sviatok výbornou správou, ich zamestnávatelia majú v tejto otázke trochu iný názor. Keďže za jeden pracovný deň vyprodukuje slovenské hospodárstvo cca. 300 miliónov EUR, nie sú raritou ich sťažnosti, že každým sviatkom našu ekonomiku pripravíme o tieto peniaze.

To samozrejme nie je pravda. Dobrý podnikateľ ráta s nadchádzajúcim sviatkom a obrat si rozloží na dni pred a po ňom. Takisto existuje okruh podnikateľov, ktorí na sviatkoch a dňoch pracovného pokoja profitujú.

zdroj: Unsplash

Reštaurácie a hotely počas predĺžených víkendov doslova praskajú vo švíkoch. Jedno je však isté. Na nadchádzajúci sviatok sa teší hádam každý. Zamestnanci preto, že nebudú musieť ísť do práce, pričom zamestnávateľov zase teší, že 30. október bude len tohtoročná záležitosť.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: