Skazu najslávnejšej lode všetkých čias začal obrovský ľadovec a podmorské baktérie pokračujú v jeho diele. Podľa portálu BBC už o 14 rokov z vraku neostane takmer nič.


V roku 1912 sa táto „nepotopiteľná“ loď vydala na svoju prvú, a zároveň poslednú plavbu. Nikto by v tej dobe neuhádol, že o sto rokov neskôr bude z majestátnej pýchy anglického loďstva len hrdzavejúci vrak na dne Atlantického oceánu. Zrážka s ľadovcom si vyžiadala viac než 1500 životov.

Titanic dodnes fascinuje ľudí. Je opradený tajomstvami a vzniká o ňom nespočetné množstvo umeleckých diel. Ak neviete čo s peniazmi, môžete sa k nemu dokonca potopiť a preskúmať vrak lode osobne. Cena za expedíciu je takmer 60 000 dolárov (t.j. cca. 52 000,- EUR).

Baktéria robí veľké problémy

Ak vás láka tento typ dobrodružstva, mali by ste sa však poponáhľať. Podľa niektorých vedcov už o 14 rokov nebude čo skúmať. Vrak Titanicu sa nachádza 3800 metrov pod hladinou mora. V roku 2010 vedci našli na povrchu lode dovtedy neznámu baktériu, ktorú pomenovali „halomonas titanicae“. Táto odolná baktéria si pochutnáva na železnom trupe lode.

Zdroj: titanichistoricalsociety.org

Baktérie tohto typu sú neuveriteľne odolné a dokážu prežiť v skutočne nehostinných podmienkach. Neprekáža im ani čiernočierna tma, ani obrovský tlak. Dokážu sa dokonca vyrovnať aj s extrémnou slanosťou vody. Baktéria je teda nezastaviteľná. Optimistické prognózy počítajú s tým, že jej konzumácia lode potrvá 20 až 30 rokov. Naopak, tie pesimistické dávajú Titanicu len 14 rokov.

Aj preto vyvstáva otázka, ako loď zachrániť pred jej osudom. Zdá sa, že jediným spôsobom, ako zachovať loď pre ďalšie generácie, je vytiahnuť vrak z dna oceánu. To však nebude jednoduché.

O vytiahnutí Titanicu sa začalo hovoriť bezprostredne po jeho potopení. Pri katastrofe zahynulo množstvo boháčov, ktorí mali po celom svete vplyvných priateľov a známych. Financie teda neboli problém. Technologicky však bolo v tej dobe nemožné vytiahnuť takú obrovskú masu železa nad hladinu. Ľudia prichádzali s množstvom bláznivých, ale aj celkom rozumných návrhov.

Všetky narážali na zásadný problém: chýbajúci Titanic

Vrak sa našiel až v roku 1985. Objavila ho expedícia pod vedením Roberta Ballarda, ktorá pôvodne v hlbinách hľadala jadrové ponorky Thresher a Scorpion. Zdá sa teda, že dnes už záchrane Titanicu z morských hlbín nestojí nič v ceste. Je však správne rušiť posledný odpočinok 1500 ľudí, ktorí našli na dne oceánu svoj hrob?

Zdroj: bbc.com, eurozpravy.cz, thebluefish.com 

Zdroj titulnej fotografie: YouTube

Naspäť hore
You don't have permission to register