Supermarket v Berlíne predáva potraviny, ktoré nie sú až také príťažlivé. Predali už 2 000 ton potravín, ktoré by inak nikto nekúpil.
Ako informuje portál goodnewsnetwork.org, predajňa s názvom SirPlus je plná potravín, ktoré by už asi nik nechcel. Niektoré sú už po dátume spotreby, iné nemajú ten správny tvar, ďalšie sú poškodené, alebo im niečo chýba. Stále však môžu byť použité, a tak ich supermarket ponúka vo výrazných zľavách, zvyčajne až o 80 % lacnejšie.
Podľa Medzinárodnej potravinárskej a poľnohospodárskej organizácie sa ročne vyhodí alebo znehodnotí až 1,3 miliardy ton potravín, to je až tretina toho, čo sa vyprodukuje. Týmto objemom by mohli byť nasýtení všetci, ktorí hladujú.
Kontrola potravín je dôležitá
Najviac sa jedlom plytvá v rozvinutých štátoch, najmä v Európe a Severnej Amerike. Podľa prieskumov vyhodí priemerný Európan ročne až 100 kilogramov potravín. Nie je to, samozrejme, iba chyba jednotlivcov, obrovské množstvo potravín vyhadzujú aj samotné supermarkety. A práve preto vznikol obchod SirPlus, ktorý ponúka potraviny, ktoré by inak skončili na skládke.
Zamestnanci obchodu každodenne kontrolujú tovar, ktorí predávajú, najmä potraviny, ktoré sú po dátume spotreby. „Všímame si vôňu, chuť, konzistenciu a balenie,“ povedal pre portál reasonstobecheerful.world Timo Schmitt, jeden zo zamestnancov.
V prípade pochybností posielajú zamestnanci tovar do laboratória. Väčšina potravín však vôbec nemusí byť kontrolovaná. Často je problémom napríklad len to, že zelenina nemá ten správny tvar. Ďalším defektom býva nesprávna alebo chýbajúca etiketa.
Obojstranné výhody
Obchod SirPlus nemá problém získať dodávateľov. Poľnohospodári, veľkoobchodníci aj maloobchodníci majú veľmi silnú motiváciu nadviazať s ním spoluprácu. Ušetria tak nemalé prostriedky, ktoré by inak museli vynaložiť na likvidáciu poškodeného tovaru. Zároveň zaň získajú aspoň nejakú kompenzáciu.
V roku 2019 predala spoločnosť 2 000 ton potravín, ktoré by inak skončili na skládke. To však nie je všetko. V tomto roku chce spoločnosť expandovať a založiť ďalšie pobočky aj mimo Berlína. Takisto plánujú rozbehnúť online platformu, kde si budete môcť potraviny kúpiť bez toho, aby ste si vyzuli papuče.
Podobný obchod by sa určite uchytil aj u nás, čo poviete? Nakupovali by ste v takomto type obchodu alebo by ste mali zábrany?
Zdroj: goodnewsnetwork.org, reasonstobecheerful.world
Zdroj titulnej fotografie: Sirplus