Vedci nemali inú možnosť ako tento záložný gyroskop spustiť. Avšak tento začal rotovať príliš rýchlo. Vedci z NASA sa rozhodli pre riskantný krok a zariadenie na minútu vypli. Gyroskop sa spomalil na požadované otáčky a chvíľu predtým, než sa celkom zastavil, ho opäť zapli.
Back to science! @NASAHubble is well on its way to normal science operations after a series of spacecraft stability tests commanded by our operations team. After evaluate its performance, the telescope is expected to return to science as usual. Learn more: https://t.co/KPKMDMO6dr pic.twitter.com/yOfaagZlep
— NASA (@NASA) 22. októbra 2018
Zdá sa, že aj Habblov teleskop je v podstate len prerastený počítač a na správne fungovanie ho niekedy stačí reštartovať.
Proces uvedenia do činnosti bol predsa len trošku zložitejší ako reštart mobilného telefónu či počítača. Vedci museli vykonať ešte zopár náročných manévrov, pri ktorých gyroskop nakláňali do rôznych smerov, aby získal potrebnú stabilitu.
Hubblov teleskop teda opäť funguje tak, ako má a posiela na Zem zábery z najvzdialenejších zákutí vesmíru. Iba vďaka nemu vieme, že vesmír vznikol pred 14 miliardami rokov a tieto poznatky slúžia ako základ teórie veľkého tresku.
Zdroj: allthatsinteresting.com, engadget.com