Oficiálny kilogram je uložený v Medzinárodnom úrade pre váhy a miery v Paríži. Vedci ho takmer nikdy nevyberajú z jeho „trezoru“. Nechcú, aby sa vonkajšími vplyvmi menila jeho hmotnosť. Miesto toho vytvorili 40 identických prototypov, ktoré sa nachádzajú v rôznych krajinách sveta a slúžia na definovanie jednotky hmotnosti.
November is here, and that means a massive shift is coming. And by „massive“ I am of course referring to the redefinition of the kilogram unit of mass that the world has been building up to for more than 100 years. Let me explain: pic.twitter.com/FnOmq4dFTF
— Max Fagin (@MaxFagin) 1. novembra 2018
Ani najprísnejšie opatrenia však nezabránili cylindru miniatúrne pozmeniť váhu. V priebehu rokov nepatrne pochudol. Zakaždým, keď ho vedci skúšobne odvážili, sa na váhy prilepilo pár kovových prvkov z cylindra. Takisto každý z prototypov mení svoju váhu. Keďže sa prototypy reálne používajú, zašpinia sa viac, ako prototyp uložený v trezore. Nalepia sa na nich mikročastice prachu a iné nečistoty. Rozdiely sa teda rok čo rok zväčšujú.
Mnoho základných jednotiek fyzikálnych veličín je odvodzovaných z rôznych konštánt, a preto sa ich hodnota nemení. Avšak existuje pár takých, ktoré sú závislé na fyzickom objekte, podobne ako kilogram. A to môže časom spôsobiť problém.
Vedci preto zvažujú, že kilogram sa bude odvodzovať od Planckovej konštanty a nie od nestabilného kovového cylindra. Vďaka tomu bude hodnota kilogramu aj o milión rokov rovnaká. Planckova konštanta sa rovná najmenšej energii, ktorú musí prijať fotón, aby zmenil svoju frekvenciu. Jej hodnota je 6.62607015×10−34 a dá sa zmerať na prístroji výkonových váh, ktoré navrhol Bryan Kibble.
Zmenou by mali prejsť aj ďalšie jednotky ako SI, ampér, mol a kelvin. O všetkom sa rozhodne už 16. novembra vo Versailles. 57 zástupcov rôznych štátov bude hlasovať o tom, či sa kilogram bude vypočítavať z Planckovej konštanty alebo všetko ostane po starom. Predpokladá sa, že návrh na zmenu prejde.
Čo sa stane so starým kilogramom, keď sa definícia kilogramu zmení? „Vedci ho nechcú vystavovať v múzeách. Bolo by veľkou chybou nepreskúmať, ako sa kilogram časom menil. Je v tom kus histórie,“ povedal Stephan Schlamminger, fyzik z Medzinárodného úradu pre váhy a miery.
Zdroj: techexplorist.com, wikipedia.org, newatlas.com