Ľudské telo je každodenne vystavené rôznym nástrahám a neduhom, ktoré sú spojené predovšetkým s konzumáciou potravín s vysokým obsahom cukru a tuku. V celosvetovom meradle došlo najmä v období posledných troch desaťročí k enormnému rozšíreniu prípadov obezity. Tá ide často ruka v ruke s cukrovkou, artritídou a vznikom srdcovo-cievnych chorôb.
Lekári vyzdvihujú potrebu transparentného prístupu k tomuto problému. Znamená to, že čím viac o príčinách obezity ľudstvo vie a hovorí, tým existuje väčšia nádej, že aj v otázke prevencie to nakoniec nemusí byť až také zlé. A hoci by sa mohlo zdať, že ľudia trpiaci obezitou by si mali jedlo vychutnať na maximum, štúdia preukázala, že to tak úplne nie je. Informuje o tom britský denník The Independent.
Predmetná štúdia sa zameriavala na správanie ľudí v rámci ich každodenného života. Na jej uskutočnenie vyvinuli vedci špeciálnu aplikáciu určenú pre smartfóny, kde si účastníci zaznamenávali stupeň intenzity ich túžby po jedle (od 0 do 10). Urobili tak, akonáhle sa v ich hlave zrodila myšlienka na jedlo, bez ohľadu na to, či už predtým jedli alebo nie. V prípade, ak už jedli, uvádzali túto veličinu priamo po jedle. Rovnako aplikácia zaznamenávala čas, kedy účastníci jedli, ako aj to, ako dlho im to trvalo.

Obézni ľudia nemajú z jedla až taký pôžitok
Ako ďalej informuje portál theconversation.com, štúdie sa zúčastnili dve skupiny ľudí, ktorí boli rozdelení podľa množstva telesného tuku. Celkový počet 53 účastníkov tvorilo 20 chudých a 33 obéznych. Títo používali spomenutú aplikáciu nepretržite 2 týždne. Okrem toho boli požiadaní aj o vyplnenie dotazníka, ktorý mal prezradiť viac o ich chutiach a prístupoch k jedlu ako takému. Podrobili sa tiež meraniu výšky či hmotnosti.
Samotné zistenia sú vcelku zaujímavé. Ľudia trpiaci obezitou hlásili v rámci dňa o niečo menej chuti do jedla – v priemere 5, v porovnaní so 6 v skupine chudých. V obidvoch skupinách odolali jedlu v približne rovnakom podiele 30 %, pričom zhoda nastala aj pri dĺžke jedenia – približne 18 minút u oboch skupín.

Stupeň chuťovej intenzity bol u obéznych ľudí oveľa nižší, ako u skupiny chudých ľudí. Naznačuje to, že u štíhlych ľudí bolo rozhodnutie či jesť alebo nie motivované práve chuťovou intenzitou, a že pôžitok z jedla je podporený práve týmto rozhodnutím. Táto situácia však nebola zaznamenaná u druhej skupiny. Ukázalo sa, že ľudia trpiaci obezitou boli pri konzumácii jedla poháňaní skôr obyčajnou túžbou, než reálnym hladom.
Keď sa jedlo stane odmenou
V tejto súvislosti upozorňujú lekári aj na potrebu zvýšenej pozornosti vo vzťahu k stravovaniu ako odmene. Mnohokrát je konzumácia jedla vnímaná ako akási odmena, a preto nie je primárne motivovaná skutočným hladom. Nedostatok takéhoto odmeňovania by mohlo prispieť k prejedaniu sa, nakoľko by sa konzumáciou väčšieho množstva jedla kompenzoval nedostatok pôžitku, ktorý v človeku jedlo zanecháva.
Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com / Herson Rodriguez
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Cítite sa často unavení? Skúste obmedziť konzumáciu týchto potravín