Search
Close this search box.

Vo vlakoch ZSSK nájdeme po novom kampaň, ktorá poukazuje na významnú osobnosť našej histórie

Cieľom spolupráce na tomto spoločnom projekte s názvom „Alexander Dubček – medzi svojimi“ je upriamiť pozornosť verejnosti na historické míľniky Slovenskej republiky z čias, kedy bola ešte súčasťou Československa. Výstava vznikla pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari a snaží sa priblížiť nielen fotografie súvisiace s rokom 1968, ale aj vedúceho predstaviteľa, ktorý bol v náročnom období 60. rokov 20. storočia symbolom ľudskosti.

„Je mi veľkou cťou, že sa ZSSK mohla spolupodieľať na tomto projekte. Verejnosť by nemala zabúdať na ľudí, ktorí významným spôsobom zasiahli do dejín, a Alexander Dubček je určite dôležitou osobnosťou slovenskej histórie,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

zdroj: ZSSK

Vystavené fotografie zo súkromného života Alexandra Dubčeka si cestujúci vlakmi ZSSK budú môcť prezrieť od 14. augusta do 30. novembra 2018 vo veľkopriestorovom vozni „šesťstovkových“ rýchlikov, premávajúcich medzi hlavným mestom a metropolou východu, ale aj v dvoch poschodových jednotkách, ktoré v rámci regionálnej dopravy jazdia v okolí Košíc a Bratislavy.Výstavu tvorí 22 čiernobielych dobových fotografií formátu A3 z rokov 1968 a 1989 – 1992, ktoré budú umiestnené vo vnútorných priestoroch vozňa. Na oknách vlaku sa budú nachádzať veľkoplošné fotografické polepy s názvom výstavy a pri vstupe do vozňa bude umiestnená informačná tabuľa s krátkym životopisom A. Dubčeka.

zdroj: ZSSK

Alexander Dubček (1921 – 1992) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Práve v súvislosti s obrodným procesom Československa je z historického hľadiska vnímaný ako najpozitívnejšia slovenská osobnosť tohto obdobia. Stal sa symbolom Pražskej jari a je nezmazateľne spätý s udalosťami roka 1968.

Alexander Dubček zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ a presadzoval politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. Avšak reformný proces, snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu v Československu, bol ukončený inváziou vojsk Varšavskej zmluvy a na čele s Gustávom Husákom bola zavedená tzv. normalizácia.

Zdroj: ZSSK

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: