
12 zaujímavých psychologických faktov, ktoré vám prezradia viac o ľudskom mozgu
Stránka brightside.me zozbierala 10 zaujímavých faktov o našom mozgu, ktoré vám možno prezradia čosi viac o ľuďoch a ich povahe.
-
Schopnosť odpúšťať je výsadou inteligentných
Ľudia s dobrou pamäťou sú vždy považovaní za tých najmúdrejších. Avšak zabúdanie je rovnako dôležité ako pamätanie si. Ľudia so zlou pamäťou si zabúdaním pripravujú priestor na prijímanie nových, relevantnejších informácií.
-
Zlomené srdce bolí rovnako ako fyzická bolesť.
Neurológovia potvrdili, že medzi bolesťou z odmietnutia a fyzickou bolesťou nie je takmer žiaden rozdiel. Pri oboch sa do krvi vyplavuje rovnaká chemikália, ktorá nám spôsobuje doslova fyzickú bolesť.
-
Stabilita znižuje vašu schopnosť učiť sa
Ak sa sťažuje na to, že váš život je nepredvídateľný, verte, že váš mozog vám za to bude vďačný. Je dokázané, že stabilný a predvídateľný život znižuje schopnosť učiť. Naopak, ak často vychádzate zo svojej komfortnej zóny, váš mozog je pružnejší.
-
Čím ste šťastnejší, tým menej v noci spíte
Čím ste šťastnejší, tým menej spánku potrebujete. Keď smútite, vaše telo a mozog vyžadujú omnoho viac času stráveného v posteli.
-
Silné emócie dokážu vytvoriť falošné spomienky
Naša pamäť je veľmi krehká, silné emočné výkyva dokážu zmeniť pamäť. Takisto je relatívne jednoduché vsugerovať ľuďom falošné spomienky. V istom experimente dokázala vedkyňa Elizabeth Loftus vsugerovať až 25 percentám dobrovoľníkov falošnú spomienku, že sa ako malí stratili v nákupnom centre.
-
Ľudia sú úprimnejší, keď sú unavení
Keď ste fyzicky unavený, prestávate vážiť slová. Aj preto sa zvyčajne zdôverujeme so svojimi tajomstva počas dlhých nočných rozhovorov. Takisto je dokázané, že ľudia najviac klamú poobede, pretože vtedy sa dokážu najlepšie kontrolovať. Ak teda máte tajomstvá, ktoré nechcete nikomu prezradiť, skúste sa vyhnúť nočným rozhovorom s priateľmi.
-
Míňanie peňazí na iných nás robí šťastnejšími
Míňanie peňazí je rovnako dôležité ako ich zarábanie. Je dokázané, že míňanie peňazí na iných ľudí nás robí šťastnejšími ako míňanie na seba.
-
Najväčší stres zažívajú ľudia vo veku 18 až 33
Najstresujúcejšie obdobie pre ľudí je vo veku 18 až 33, čím ste starší, tým ste viac v pohode. Podľa výskumov pociťujú muži viac stresu ako ženy.
-
Dobrí klamári majú nos na klamárov
Psychológovia a neurológovia tvrdia, že ľudia, ktorí často a dobre klamú, dokážu spoľahlivo odhaliť iných klamárov. Je to aj preto, že sa dokážu vžiť do ich kože.
-
Stačia nám 4 minúty na to, aby sme sa do niekoho zamilovali
To, či nás niekto priťahuje dokážeme zistiť v priebehu 90 sekúnd až 4 minút. Zaujímavé je, že takmer nezáleží na tom, čo dotyčný človek rozpráva. Omnoho viac si všímame reč jeho tela a hlas.
-
Čím viac možností máme, tým je naše rozhodovanie ťažšie
Volá sa to paradox voľby. Čím viac možností máme, tým viac negatívnych stránok sa začína vynárať. Prílišná sloboda nás napokon môže paralyzovať. Ľudská povaha a ľudský mozog sú pre nás stále veľkou záhadou.
Zdroj: brightside.me