Search
Close this search box.

12 zaujímavých psychologických faktov, ktoré vám prezradia viac o ľudskom mozgu

Stránka brightside.me zozbierala 10 zaujímavých faktov o našom mozgu, ktoré vám možno prezradia čosi viac o ľuďoch a ich povahe.

 1. Schopnosť odpúšťať je výsadou inteligentných

Ľudia s dobrou pamäťou sú vždy považovaní za tých najmúdrejších. Avšak zabúdanie je rovnako dôležité ako pamätanie si. Ľudia so zlou pamäťou si zabúdaním pripravujú priestor na prijímanie nových, relevantnejších informácií.

Zdroj: Unsplash / Tom Pumford
 1. Zlomené srdce bolí rovnako ako fyzická bolesť.

Neurológovia potvrdili, že medzi bolesťou z odmietnutia a fyzickou bolesťou nie je takmer žiaden rozdiel. Pri oboch sa do krvi vyplavuje rovnaká chemikália, ktorá nám spôsobuje doslova fyzickú bolesť. 1. Stabilita znižuje vašu schopnosť učiť sa

Ak sa sťažuje na to, že váš život je nepredvídateľný, verte, že váš mozog vám za to bude vďačný. Je dokázané, že stabilný a predvídateľný život znižuje schopnosť učiť. Naopak, ak často vychádzate zo svojej komfortnej zóny, váš mozog je pružnejší.

 1. Čím ste šťastnejší, tým menej v noci spíte

Čím ste šťastnejší, tým menej spánku potrebujete. Keď smútite, vaše telo a mozog vyžadujú omnoho viac času stráveného v posteli.

 1. Silné emócie dokážu vytvoriť falošné spomienky

Naša pamäť je veľmi krehká, silné emočné výkyva dokážu zmeniť pamäť. Takisto je relatívne jednoduché vsugerovať ľuďom falošné spomienky. V istom experimente dokázala vedkyňa Elizabeth Loftus vsugerovať až 25 percentám dobrovoľníkov falošnú spomienku, že sa ako malí stratili v nákupnom centre.

Zdroj: Reprofoto YouTube
 1. Ľudia sú úprimnejší, keď sú unavení

Keď ste fyzicky unavený, prestávate vážiť slová. Aj preto sa zvyčajne zdôverujeme so svojimi tajomstva počas dlhých nočných rozhovorov. Takisto je dokázané, že ľudia najviac klamú poobede, pretože vtedy sa dokážu najlepšie kontrolovať. Ak teda máte tajomstvá, ktoré nechcete nikomu prezradiť, skúste sa vyhnúť nočným rozhovorom s priateľmi.

 1. Míňanie peňazí na iných nás robí šťastnejšími

Míňanie peňazí je rovnako dôležité ako ich zarábanie. Je dokázané, že míňanie peňazí na iných ľudí nás robí šťastnejšími ako míňanie na seba. 1. Najväčší stres zažívajú ľudia vo veku 18 až 33

Najstresujúcejšie obdobie pre ľudí je vo veku 18 až 33, čím ste starší, tým ste viac v pohode. Podľa výskumov pociťujú muži viac stresu ako ženy.

 1. Dobrí klamári majú nos na klamárov

Psychológovia a neurológovia tvrdia, že ľudia, ktorí často a dobre klamú, dokážu spoľahlivo odhaliť iných klamárov. Je to aj preto, že sa dokážu vžiť do ich kože.

Zdroj: cals.org
 1. Stačia nám 4 minúty na to, aby sme sa do niekoho zamilovali

To, či nás niekto priťahuje dokážeme zistiť v priebehu 90 sekúnd až 4 minút. Zaujímavé je, že takmer nezáleží na tom, čo dotyčný človek rozpráva. Omnoho viac si všímame reč jeho tela a hlas. 1. Čím viac možností máme, tým je naše rozhodovanie ťažšie

Volá sa to paradox voľby. Čím viac možností máme, tým viac negatívnych stránok sa začína vynárať. Prílišná sloboda nás napokon môže paralyzovať. Ľudská povaha a ľudský mozog sú pre nás stále veľkou záhadou.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: