Search
Close this search box.

Zabudnutý hrdina: Lekár zachránil tisícky detí pomocou jednoduchej polievky

Volal sa Ernst Moro, pochádzal z Ľubľany a celý svoj život zasvätil medicíne.


Narodil sa v Slovinsku v roku 1874. V tých časoch bola krajina súčasťou Rakúsko-Uhorska a Moro študoval medicínu v Grazi, kde aj získal titul v roku 1899. V rokoch 1901 až 1902 spolupracoval vo Viedni so známym detským lekárom Theodorom Escherichom, ktorý objavil baktériu „Escherichiu coli“. V roku 1911 sa stal profesorom pediatrie na univerzite v nemeckom Heidelbergu. Pediatria sa vtedy ešte len pomaly stávala samostatným medicínskym odvetvím, dovtedy bola starostlivosť o deti len súčasťou všeobecného lekárstva. O téme píše portál brightside.com.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Na prelome 19. a 20. storočia bola novorodenecká úmrtnosť vysoká, podľa dobových údajov až 25 %. Veľké množstvo detí umieralo na hnačku. A práve túto chorobu dokázal Ernst Moro poraziť. Radil rodičom, aby svojim bábätkám varili mrkvovú polievku. Ako informuje portál aerztezeitung.de, táto sa pripravovala celkom jednoducho. Stačilo vám na ňu 500 gramov umytej a očistenej mrkvy, ktorú bolo potrebné povariť v litri vody až do zmäknutia, a na konci ešte pridať štipku soli.

Tajomstvo liečivého zázraku

Ukázalo sa, že táto polievka dokázala potlačiť hnačku aj v tých najhorších formách a zachránila doslova tisícky detí. Omnoho neskôr, v roku 2011, prišli dnešní vedci na to, prečo Morov recept tak dobre fungoval. Zistili, že mrkva obsahuje oligosacharidy, ktoré bránia baktériám prilepiť sa na črevné steny. Dnes na tieto problémy zvykneme používať antibiotiká, v tých časoch však tieto liečivá ešte neboli objavené. Aj preto bola Morova polievka tým najjednoduchším a najefektívnejším liekom.

Zdroj: Unsplash

Mrkvová polievka však nebola jeho jediným drahocenným objavom. Ako prvý opísal jeden z nepodmienených reflexov novorodenca, tzv. Morov reflex. Taktiež pomenoval prvé tri mesiace tehotenstva „prvým trimestrom“ a opísal základné znaky tohto obdobia. Zistil, že dojčené deti odolávajú baktériám lepšie ako tie, ktoré sú kŕmené z fliaš.

Nevenoval sa len deťom, ale aj dospelým. Vymyslel jednoduchý kožný test, ktorý dokázal odhaliť tuberkulózu. Ten bol lekármi využívaní až do 60. rokov.

Moro pôsobil na univerzite v Heidelbergu až do roku 1936. Potom sa stiahol do úzadia, ako dôvod uviedol svoj pokročilý vek. Pravdou však bolo, že sa stiahol kvôli svojej manželke, Grete Moro, ktorá mala židovský pôvod. Ernst viedol súkromnú kliniku až do roku 1948, potom sa rozhodol ísť na dôchodok. Zomrel o tri roky neskôr.

Zdroj: Wikipedia, brightside.com, aerztezeitung.de

Zdroj titulnej fotografie: Wikimedia / Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Príbeh roka: Chlapík zničil umelecké dielo za viac ako 100 000 dolárov. Zjedol banán
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčame: