Search
Close this search box.

Nahliadnite s nami do mesta duchov. Už takmer 80 rokov v ňom nebýva živá duša

Imber je ľudoprázdny od roku 1943. Počas vojny s Nemeckom rozhodla vtedajšia britská vláda, že sa do jeho ulíc nasťahuje armáda. Obyvatelia mestečka boli nekompromisne evakuovaní. Americká armáda následne medzi domčekmi trénovala pouličné boje.

Zdroj: Wikipedia

Obyvatelia mali len 47 dní na to, aby si zbalili všetok majetok a opustili svoj domov. Údajne sa nikto nebránil, vo vojnovej atmosfére to všetci brali ako nutnú obeť vlasti. Avšak ani po vojne sa starousadlíci do svojich domovov vrátiť nemohli.Pozemky v okolí mestečka ostávajú pod správou Ministerstva obrany, ktoré návrat pôvodným obyvateľom neumožnilo. Mestečko má preto veľmi zvláštnu atmosféru, mnohé veci ostali nepohnuté už 76 rokov. Nájdete tu dokonca aj zbrane a náboje, ktoré za sebou zanechala armáda. Niektoré domy boli kvôli armáde zničené, kostol však stále stojí, napriek tomu, že do neho v roku 2003 udrel blesk. Dokonca sa v ňom raz do roka konajú bohoslužby.

Toto zvláštne miesto sa v roku 2009 otvorilo aj pre návštevníkov. Každoročne sem príde na exkurziu množstvo ľudí, ktorí chcú nakuknúť do histórie. Imber otvára svoje brány len na 50 dní v roku, zvyčajne v nedeľu.

Zdroj: Wikipedia

Tento rok sem prišlo rekordné množstvo turistov, približne 5000. Všetkých sem priviezli špeciálne retro dvojpodlažné autobusy. Peniaze, ktoré vyzbierajú organizátori týchto výletov, poputujú na opravárske práce Kostola sv. Gilesa. Anglikánska cirkev totiž rozhodla, že jeho údržba je nerentabilná, keďže bohoslužby sa v ňom konajú len raz ročne.

Zdroj: Wikipedia, Ladbible

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: