Search
Close this search box.

Toto sú najväčšie kultúrne dedičstvá sveta. Pozrite sa, ako vyzerali pred storočiami v pôvodnom stave

Na svete existuje množstvo starobylých stavieb, ktoré radíme k nášmu kultúrnemu dedičstvu. Dokazujú nielen vyspelosť starovekých technológií, ale aj dôležitosť úsilia či vytrvalosti. Mnohé sa však nepodarilo zachrániť kvôli klimatickým zmenám a ľudským zásahom.


Na zozname svetového dedičstva UNESCO sa v súčasnosti nachádza 53 historických pamätihodností. Architektke Jelene Popovic sa podarilo pomocou digitalizácie „zrekonštruovať“ 6 historických pamiatok, informuje portál Bored Panda. A tak máme teraz možnosť obdivovať, ako vyzerali v plnej sile.  

Staroveké mesto Hatra (Irak)

Hatra v dnešnom Iraku bola až donedávna najlepšie zachovaným starobylým mestom v Parthe. Pevnosť bola postavená na prelome 3. a 2. storočia pred n.l. Hatra bola centrom prvého arabského kráľovstva a miestom, kde sa prelínali rôzne náboženské vplyvy.

Mesto zničil v 3. storočí n.l. perzský kráľ Ardašír I. a tieto pôsobivé zrúcaniny zostali neobjavené až do 19. storočia. Hatra bola zaradená na svetový zoznam UNESCO v roku 2015 po tom, ako vojaci ISIS zničili sochy ako symbol odporu voči polyteizmu.

Leptis Magna (Líbya)

Cisár Septimus Severus po korunovácii v roku 193 n. l. významným spôsobom pozdvihol úroveň tohto mesta. V staroveku sa vďaka moci a bohatstvu stalo tretím najvýznamnejším rímskym mestom v Afrike, a to hneď po Kartágu a Alexandrii.

V oblasti architektúry vzbudzovalo pozornosť predovšetkým divadlo, ktoré bolo jedno z prvých  postavených z prírodného kameňa a betónu. Občianska vojna v Líbyi však spôsobila na bývalom starovekom meste nenapraviteľné škody.

Palmýra (Sýria)

So sýrskou Palmýrou sa spájajú nedávne tragické udalosti. Počas vojny v Sýrii organizácia ISIS mučila palmýrskeho správcu mestského múzea. Chcela vedieť, kde sa skrývajú dôležité mestské artefakty. Riaditeľ Khaled al-Asaad bol nakoniec zavraždený, no svoje tajomstvo do poslednej chvíle neprezradil.

Bojovníkom ISIS sa navyše podarilo zničiť Belov chrám. Chrámová časť z 3. storočia n.l. stála na centrálnom pódiu, obklopená stĺpikmi a 205 metrovou stenou s veľkou bránou. Po zničení zostala len časť steny a hlavný vstupný oblúk chrámu. Dnes prebiehajú práce na záchranu starobylého mesta.

Opevnenie Portobelo – San Lorenzo  (Panama)

Pevnosti Portobelo a San Lorenzo, situované na karibskom pobreží Panamy, boli postavené v priebehu dvoch storočí a svedčia o vývoji španielskej koloniálnej architektúry. Niektoré časti sú navrhnuté v štýle neoklasicizmu, iné nadväzujú na stredovekú architektúru.

Tieto pevnosti boli postavené z dôvodu ochrany transkontinentálneho obchodu. V roku 2012 boli stavby pridané na oficiálny zoznam UNESCO, a to z dôvodu problematickej údržby.

Nan Madol (Mikronézia)

V Mikronézii nájdeme vyše 100 ostrovčekov pri pobreží hlavného ostrova. Boli vybudované v období medzi 1200 až 1500 n.l. z čadičových a koralových balvanov.

Toto „mesto na vode“ tvorili početné kamenné paláce, hrobky či chrámy. V pôvodnej verzii vyzerá skutočne nádherne, ale je veľmi citlivé na prírodné zmeny. Každá búrka či otras môže ohroziť prebiehajúce kamenárske práce.

Starobylé centrum Jeruzalemu (Izrael)

Najvýznamnejšie centrum židovského či kresťanského náboženstva, Jeruzalem, je tiež zaradené na zozname UNESCO. Mesto má nesmierny historický význam, nachádza sa tu svetoznámy Múr nárekov, najposvätnejšie mesto Židov.

Ako obľúbené turistické mesto čelí momentálne rozsiahlym urbanizačným zásahom. Na priložených snímkach si môžete všimnúť rozsiahle opevnenie.

Aj vás fascinujú tieto starobylé lokality? Ako asi bude vyzerať ich obnovenie?

Zdroj: boredpanda.com

Zdroj fotografií: budgetdirect.com.au

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: