Search
Close this search box.

Máte dostatok vitamínu C? Takéto príznaky má človek, ktorému chýba

Aké symptómy sprevádzajú nedostatok vitamínu C v tele? Na to sa pozrela stránka brightside.me.1. Opuchnuté a krvácajúce ďasná

Ak máte pocit, že si zuby čistíte dôkladne, no aj napriek tomu vám krvácajú ďasná, je možné, že za to môže práve nedostatok vitamínu C. Denná dávka vitamínu C je 75 mg pre ženy, 90 mg pre mužov. Fajčiari si k tejto dávke môžu prirátať ďalších 35 mg.

2. Modriny a rany, ktoré sa dlho hoja

Stačí drobný úder a na vašej koži sa už objavujú modriny? Môže to byť ďalší príznak chýbajúceho vitamínu C. Ak sa vaše rany dlho hoja, vyskúšajte jesť viac ovocia a zeleniny. Ak sa vám to máli, pridajte aj syntetický vitamín C.

Zdroj: Pexels

3. Jemné a vypadávajúce vlasy

Ak po každom česaní vyzerá vaša kefa ako ježko, je možné, že neprijímate dostatok vitamínu C. Pred tým, než začnete vyhadzovať peniaze za drahé vlasové produkty, vyskúšajte jedlo bohaté na vitamín C, napríklad brokolicu alebo kivi.

4. Časté bolesti kĺbov

Bolestivé kĺby sú častým príznakom nedostatku vitamínu C. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k zápalom, ktoré následne spôsobujú bolesti kĺbov.

5. Slabá imunita

Ste neustále chorí, smrkáte, kašlete, kýchate? Skúste si dopriať vitamínovú bombu! Vitamín C stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekčným chorobám. Ak ste neustále chorí, vaša imunita je slabá. Podporte ju vitamínom C.

a
Zdroj: Pixabay

6. Priberanie bez dôvodu

Ak ste začali naberať hmotnosť, ale váš životný štýl sa vôbec nezmenil, možno za to môže práve nedostatok vitamínu C. Vedci potvrdili súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu C a telesným tukom, obzvlášť v brušných partiách. Vitamín C napomáha spaľovať tuky rýchlejšie.7. Pocit únavy a slabosti

V noci ste sa vyspali do sýtosti, no i napriek tomu vám cez deň klipkajú oči? Ak ste odpovedali áno, vedzte, že aj za toto možno môže nedostatok vitamínu C. Skôr než začnete vystrašene lietať po lekároch, doprajte si vitamín C. A namiesto kávy skúste kivi.

8. Vrásky

Vitamín C je veľmi dôležitým pomocníkom pri produkcii kolagénu. Nedostatok kolagénu doslova vyrába na vašom čele vrásky. Pre krásnu a žiarivú pleť pritom stačí dopriať si každý deň poriadnu dávku zeleniny a ovocia.

Zdroj: Shutterstock

9. Krvácanie z nosa

Časté krvácanie z nosa vyzerá síce strašidelne, ale samo o sebe nie je nebezpečné. Môže však signalizovať vážnejší problém. Vitamín C môže byť aj v tomto prípade nápomocný. V nose máme množstvo malých cievok, ktoré bývajú oslabené a môžu popraskať. Vitamín C práve tieto cievky spevňuje.

10. Slabé nechty

Telo potrebuje vitamín C aj na to, aby lepšie vstrebávalo železo. Ak vaše telo nemá dostatok železa, môže to viesť k anémii, ktorá sa prejavuje aj lámavými nechtami.

Či už vo svojej prirodzenej podobe, v ovocí a zelenine, alebo v tej syntetickej, vitamín C je pre naše telo jednoducho nenahraditeľný. Uistite sa, že ho konzumujete v dostatočnom množstve. Vaše telo sa vám poďakuje. Nezabudnite však, že vitamín C nie je riešením na všetky vaše zdravotné problémy. Ak máte pochybnosti, určite navštívte lekára.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: