Search
Close this search box.

Unikátny pohľad: Ohrozené morské korytnačky zachytili na ceste ku hniezdam. Pokope ich boli desiatky tisíc

Morské korytnačky, konkrétne druh Kareta obrovská, patria dlhodobo do skupiny ohrozených živočíchov. Ako sme vás však už v minulosti informovali v našom článku, odborníci považujú aktuálnu situáciu, ktorá má za následok obmedzený pohyb ľudí, za pozitívum pre rozmach morského života. Tentokrát sa podarilo nakrútiť zábery z oblasti Austrálie, ktoré ohromili ľudí po celom svete.


Ako informuje portál unilad.co.uk, vedci z Queenslandu sa rozhodli využívať drony, aby im pomohli lepšie evidovať populáciu ohrozených druhov živočíchov. Vďaka tejto metóde sa im nedávno podarilo zachytiť obrovskú kolónu morských korytnačiek, ktoré sa premiestňujú k piesočnému pobrežiu austrálskeho ostrova Raine, aby nakládli vajíčka. 

Dôvod ich kladenia priamo do piesku je jednoduchý. Mláďatá sú často napádané neželanými predátormi, predovšetkým krabmi či čajkami. Ako informuje National Geographic, samičky pomocou plutiev vytvoria jamu, do ktorej následne nakladú 100 až 200 vajíčok. Ak sa im podarí prežiť najrôznejšie okolité vplyvy, medzi ktoré patrí aj činnosť človeka v tejto oblasti, k vyliahnutiu dochádza približne po 2 mesiacoch.

Zdroj: Unsplash

Zachytené na videu

Na zverejnenom videu možno vidieť až 64 000 morských korytnačiek. Používanie dronov má teda aj veľmi príjemnú pridanú hodnotu. Nehovoriac o tom, že vedci si túto metódu nemôžu vynachváliť. Predtým sa na zabezpečenie prehľadu využívalo farebné označkovanie korytnačiek na ich chrbtoch. 

„Pokúšať sa v nepriaznivom počasí čo najpresnejšie spočítať tisícky maľovaných a nenatretých korytnačiek z malej lode bolo naozaj náročné. Používanie dronu je jednoduchšie, bezpečnejšie, presnejšie, pričom údaje je možné ihneď a natrvalo uložiť,“ uviedol pre portál 7News Andrew Dunstan z Ministerstva životného prostredia, vedy a výskumu pre Queensland.

Zároveň dodáva, že v budúcnosti plánujú tento proces úplne zautomatizovať a využívať výdobytky umelej inteligencie.

https://www.youtube.com/watch?v=6W8D0_bZS8A

Zdroj: unilad.co.uk, nationalgeographic.com, 7news.com.au

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Budete sa chytať za hlavu: Toto sú najhoršie miesta, kam ľudia ukrývajú peniaze
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?

Odporúčané články: