a

20 typických suvenírov, ktoré si môžete kúpiť na potulkách Európou

zdroj: Flickr / Pinterest

Omrzeli vás už magnetky na chladničku, či prívesky na kľúče? Čo tak vyskúšať niečo originálnejšie? Každý si chce zo zahraničia priniesť nejaký ten suvenír, aby mu pripomínal dovolenku, slnko, more a pohodu aj počas sivých pracovných dní. Bohužiaľ, vo väčšine európskych miest na vás číhajú uniformné gýče vyrobené v Číne. Prinášame vám pár tipov, na čo sa zamerať, aby ste pri kúpe podporili miestnych predajcov a suveníry vám skutočne aj po rokoch robili radosť.

1. Nemecko: Krígeľ

Nie je žiadnou novinkou, že Nemci zbožňujú pivo. V Nemecku je registrovaných približne 1300 pivovarov, z čoho vyplýva aj existencia nespočetného množstva dizajnových pohárov. Klasický litrový krígeľ je síce poriadne ťažký, no okrem pivného svalu ním budete posilňovať aj svaly na rukách.

zdroj: pexels.com

2. Taliansko: Výrobky z kože

Taliani to s módou jednoducho vedia. V ich rukách vznikajú tie najúžasnejšie módne doplnky. Čo tak si aspoň kúsok tejto krásy uchmatnúť pre seba? V každom väčšom meste si môžete vychutnať atmosféru krytých aj otvorených tržníc a kochať sa pohľadom na stovky kožených kabeliek, opaskov či peňaženiek.

Jednou z najkrajších tržníc je San Lorenco Mercato vo Florencii. Odporúča deväť z desiatich nákupných maniačok.

zdroj: pexels.com

3. Chorvátsko: Medovníkové srdce (licitarsko srce)

Na rozdiel od našich medovníkov, Chorváti zvyknú tie svoje farbiť na červeno. Stretnúť sa s nimi môžete najmä okolo Zadaru, ich pôvod sa datuje do 16. – 17. storočia. Tými väčšími môžete vyznať lásku svojej polovičke, tie menšie sa často používajú ako vianočné ozdoby.

zdroj: oddviser.com

4. Holandsko: Delftská keramika

Typickú bielo-modrú keramiku nájdete v obchodoch a stánkoch po celom Holandsku. Je pomenovaná podľa mesta Delft, ktoré je jej jediným producentom. Vyrábať sa začala v roku 1602 a v čase najväčšej slávy ju vyrábalo 33 tovární. Momentálne ostala už len jedna, napriek tomu si túto ikonickú keramiku môžete kúpiť v množstve rôznych prevedení. Od lyžičiek, cez sošky až po taniere.

zdroj: Flickr / Lucy Horder

5. Rakúsko: Mozartove gule

Kto by ich nemiloval? Neodolateľná zmes marcipánu, nugátu a čokolády, s Mozartom na obale. Vedeli ste že tento rok oslavujú už 128. narodeniny?

zdroj: Flickr / Drew McLellan

6. Rumunsko: Drevené lyžice

Kedysi pochopiteľne slúžili na jedenie, momentálne sú už len na dekoráciu. Vynikajú množstvom motívov, od prírody až po náboženské symboly. Vedeli ste, že v Rumunsku kohút symbolizuje nádej?

zdroj: Flickr / Mary590

7. Španielsko: Vejáre

Okrem toho, že vás osviežia počas horúcich letných dní, majú aj ďalšiu pridanú hodnotu. Sú jednoducho nádherné.

zdroj: hoboish.com

8. Turecko: Turecká káva

Čierna a sladká, žiadna instantná brečka s mliekom. Turci vedia, ako si vychutnávať kávu. Pripravujú ju v kovovej nádobe, džezve a neváhajú prisypať exotické koreniny (najčastejšie kardamón).

zdroj: Flickr / Yusuf Yaylali

9. Poľsko: Jantár

Prezývaný aj baltické zlato. Jantár je v skutočnosti mineralizovaná živica stromov, ktorá v priebehu miliónov rokov spevnela. Často v jej vnútri objavíte kúsky rastlín, niekedy aj živočíchov. Šperky z jantáru nájdete takmer v každom meste, typickým je však Gdansk, ktorý dokonca usporadúva veľtrh jantáru, na ktorom vystavuje vyše 200 dodávateľov.

zdroj: Flickr / Georg Gruber

10. Švédsko: Kone Dala

Kone Dala sú pomenované podľa regiónu Dalarna, kde v 19. storočí vznikli. Sú jedným z neoficiálnych symbolov Švédska a okrem toho, že sú populárne medzi turistami, majú miesto aj vo švédskych domoch, či už ako hračka alebo štýlová dekorácia. Najtypickejšou farbou je červená.

zdroj: Flickr / vik

11. Portugalsko: Portské víno

Pravé portské víno sa vyrába výhradne v Portugalsku, konkrétne v údolí rieky Duoro. Jeho chuť je sladká a omamná, presne ako miesto odkiaľ pochádza.

zdroj: Flickr / mat’s eye

12. Grécko: Amulet modré oko

Gréci veria, že prívesok s modrým okom, inak nazývaným aj mati, vás ochráni pred urieknutím. Tento symbol sa v gréckej mytológii objavuje už od antiky. A hoci jeho nadprirodzeným schopnostiam veriť nemusíte, jeho zvláštnej mystickej kráse len tak ľahko neodoláte.

zdroj: Flickr / Mehmet Uzun

13. Francúzsko: Syr Camembert

Vyrobený z kravského mlieka, s neodolateľnou chuťou a typickým plesnivým zápachom. Ak si ho budete chcieť pribaliť do batožiny, vaši spolucestujúci sa vám pravdepodobne nepoďakujú. Odporúčame kombinovať s francúzskym vínom a po jeho konzumácii už veľmi nevychádzať medzi ľudí.

zdroj: Flickr / Maurizio Pesce

14. Ukrajina: Deka Lizhnyk

Lizhnyk je vlnená deka, ručne vyrábaná na krosnách. Je neuveriteľne mäkká a hrejivá. Tkáči ju zdobia rôznymi, zväčša čierno-bielymi vzormi. Pôvodom je z dediny Javoriv, ktorá leží blízko poľských hraníc.

zdroj: Flickr / etnostyle

15. Česko: Bohemian crystal

Nádherné sklenené predmety, ručne fúkané a brúsené, majú v Česku dlhú tradíciu. Prvé sklárne tu vznikali už v 13. storočí. Smutné je, že drvivá väčšina českej produkcie skla sa v súčasnosti vyváža do zahraničia. Ktovie, či Čechov odrádza závratná cena, alebo si len nechcú dom zapratať lapačmi prachu.

zdroj: Flickr / Simone Fiore

16. Švajčiarsko: Čokoláda Lindt

Švajčiari sú veľkí milovníci čokolády. Veď každý z nich v priemere skonzumuje až 23 kíl tejto pochúťky ročne. A pri tom výbere rôznorodých značiek a príchutí sa im ani nečudujeme.

Jednou z najznámejších čokoládovní je Lindt, založená Rudolfom Lindtom v roku 1879. Lindt bol takisto vynálezcom prvého stroja na čokoládu, tzv. conche,  za čo mu patrí naša nehynúca vďaka.

zdroj: Flickr / Victoria Rachitzky Hoch

17. Nórsko: Pletený sveter

Nóri sa vedia so zimou vysporiadať skutočne štýlovo. Vlnené svetre sa u nich vyrábajú už od 19. storočia. Ich vzory sú notoricky známe a nadčasové. Jednou z najznámejších značiek je Dale of Norway, ktorá má svoje sídlo v meste Dale. Od roku 1950 oficiálne obliekajú nórsky lyžiarsky tím.

zdroj: Flickr / Eskil Digernes

18. Maďarsko: Vyšívané obrusy

Čím je typické Maďarsko? Väčšine pochopiteľne napadnú klobásy, guláš, paprika a iné lahôdky. Tentokrát sa však zameriame na čosi trvácnejšie.

Tradičné ručne vyšívané obrusy môžete nájsť na takmer každom trhovisku. Existuje množstvo techník a vzorov, väčšinu však zdobia prírodné motívy.

zdroj: Pinterest

19. Anglicko: Čokoláda Cadbury

A opäť sme pri čokoláde. Cadbury ponúka množstvo príchutí a rôznych veľkostí. Veľmi známe sú ich plnené vajíčka, ktoré sú neuveriteľne krémové a samozrejme sladké. Hotové pohladenie na duši.

zdroj: Flickr / slgckgc

20. Írsko: Whisky kamene

Najjednoduchšie je kúpiť si priamo fľašu whisky, ale my budeme sofistikovanejší. Vyskúšajte zázračné whisky kamene, ktoré ochladia váš milovaný nápoj bez toho, aby ho zriedili.

Vyrobené sú z mramoru, ktorý sa ťaží v regióne Connemara. Kamene stačí na pár hodín vložiť do chladničky a následne do pohára.

 

zdroj: Makers and Brothers

 

A aký suvenír by ste odporučili turistom, ktorí navštívia Slovensko?

 

Zdroj: thisisinsider.com